Somerset ASA - 2018 Trophy Winners LC

Login

Forgotten Password?

2018 Trophy Winners LC

List of 2018 Championships Trophy Winners

Freestyle

Gender Distance Trophy Trophy No Presented to Club
Female 50m Senior 89 Amy Gordon Frome
Female 50m Junior 94 Yasmine Hamerlaine Millfield
Male 50m Senior 88 Callum Richards AST Burnham
Male 50m Junior 93 Sean Tsai Millfield
Female 100m Senior 21 Emma Harvey Millfield
Female 100m Junior 12 Charlotte Emery Taunton Deane
Male 100m Senior 1 Louis Barker Millfield
Male 100m Junior 11 Stanislas Chausson Millfield
Female 200m Senior 2 Rachel Anderson Millfield
Female 200m Junior 57 Charlotte Emery Taunton Deane
Male 200m Senior 10 Jakob Goodman Millfield
Male 200m Junior 65 Dylan Gallagher Taunton Deane
Female 400m Senior 40 Lily Booker Bath Dolphin
Female 400m Junior 54 Charlotte Emery Taunton Deane
Male 400m Senior 20 Jakob Goodman Millfield
Male 400m Junior 78 William Ellington Millfield
Female 800m Senior 55 Lily Booker Bath Dolphin
Female 800m Junior 58 Charlotte Emery Taunton Deane
Male 800m Senior 118 James King Weston-super-Mare
Male 800m Junior 117 Ben Penhale Taunton Deane
Female 1500m Senior 120 -  
Female 1500m Junior 119 Lara Turner Keynsham
Male 1500m Senior 82 Alexander Sergeant Millfield
Male 1500m Junior 76 Dylan Gallagher Taunton Deane

Breaststroke

Gender Distance Trophy Trophy No Presented to Club
Female 50m Senior 111 Lily Booker Bath Dolphin
Female 50m Junior 112 Alice Chan Millfield
Male 50m Senior 109 James King Weston-super-Mare
Male 50m Junior 110 William Ellington Millfield
Female 100m Senior 5 Lily Booker Bath Dolphin
Female 100m Junior 23 Georgia Gussey Keynsham
Male 100m Senior 9 Jasper Lye Bath Dolphin
Male 100m Junior 22 William Ellington Millfield
Female 200m Senior 38 Lily Booker Bath Dolphin
Female 200m Junior 53 Georgia Gussey Keynsham
Male 200m Senior 39 Jasper Lye Bath Dolphin
Male 200m Junior 64 William Ellington Millfield

Backstroke

Gender Distance Trophy Trophy No Presented to Club
Female 50m Senior 115 Harriett Watts Yeovil
Female 50m Junior 116 Yasmin Hamerlaine Millfield
Male 50m Senior 113 Oliver Willis Millfield
Male 50m Junior 114 Matthew Hall Millfield
Female 100m Senior 24 Harriett Watts Yeovil
Female 100m Junior 4 Tatiana Tostevin Millfield
Male 100m Senior 13 Thomas Thornley Millfield
Male 100m Junior 3 Matthew Hall Millfield
Female 200m Senior 43 Rachel Anderson Millfield
Female 200m Junior 56 Alice Barton Keynsham
Male 200m Senior 44 David Chang Millfield
Male 200m Junior 83 Ben Penhale Taunton Deane

Butterfly

Gender Distance Trophy Trophy No Presented to Club
Female 50m Senior 107 Emma Harvey Millfield
Female 50m Junior 108 Yasmine Hamerlaine Millfield
Male 50m Senior 105 Jacob St-Germain Millfield
Male 50m Junior 106 Sean-Patrick McGowan Millfield
Female 100m Senior 15 Isabel Jones Millfield
Female 100m Junior 7 Charlotte Emery Taunton Deane
Male 100m Senior 14 Santos Villalon Millfield
Male 100m Junior 6 Sean-Patrick McGowan Millfield
Female 200m Senior 66 Eleanor Hollier Backwell
Female 200m Junior 61 Holly Cocks Backwell
Male 200m Senior 70 Zachary Derrick Keynsham
Male 200m Junior 71 William Ellington Millfield

IM

Gender Distance Trophy Trophy No Presented to Club
Female 100m Senior 101 N/A as LC  
Female 100m Junior 102 N/A as LC  
Male 100m Senior 103 N/A as LC  
Male 100m Junior 104 N/A as LC  
Female 200m Senior 67 Lily Booker Bath Dolphin
Female 200m Junior 28 Isabella Renwick Millfield
Male 200m Senior 68 Jasper Lye Bath Dolphin
Male 200m Junior 27 William Ellington Millfield
Female 400m Senior 59 Lily Booker Bath Dolphin
Female 400m Junior 60 Georgia Gussey Keynsham
Male 400m Senior 75 Jakob Goodman Millfield
Male 400m Junior 69 William Ellington Millfield

Relay

Gender Event Trophy Trophy No Presented to
Female 4 x 50m Free Open 73 Millfield
Female 4 x 50m Free 15/u 17 Millfield
Male 4 x 50m Free Open 62 Millfield
Male 4 x 50m Free 15/u 37 Millfield
Female 4 x 50m Medley Open 8 Millfield
Female 4 x 50m Medley 15/u 19 Millfield
Male 4 x 50m Medley Open 25 Millfield
Male 4 x 50m Medley 15/u 18 Millfield

Club

Trophy Trophy No Presented to
Club Age Group Trophy B & G 31 Millfield
Club Age Group Runner-up B & G 90 Taunton Deane
Under 14 Relay Cup 41 Millfield