Login

Forgotten Password?

Swim England SW Winter Championships 2019 Day 3

Lily Booker now has the full set of Breaststroke titles after dominating the 100m and 200m events and setting more best times on Day 3 of the Winter Championships at Millfield. Her Millfield team mates Brodie Williams and Jakob Goodman took the 200m Backstroke and 200m IM titles respectively. Tom Dean (Bath Uni) beat Goodman to the 200m Freestyle title.

Booker's improvement by over 4.5s added the 400m IM title to Day 2's 200m win.

Event AG Final Place Name AaD Club Final Heat Start FINA Pt
200m Freestyle Open A 1 Thomas DEAN 19 Bath Univ 01:43.86 01:50.28 01:43.60 875
200m Freestyle Open A 2 Jakob GOODMAN 19 Millfield 01:47.59 01:50.08 01:46.20 787
200m Freestyle Open A 3 Brodie WILLIAMS 20 Millfield 01:47.67 01:49.20 01:47.49 786
200m Freestyle Open A 4 Luke TURLEY 19 Bath Univ 01:49.08 01:47.81 01:47.80 756
200m Freestyle Open A 5 Kieran BIRD 20 Bath Univ 01:50.35 01:50.77 01:48.60 730
200m Freestyle Open A 8 Danilo ROSAFIO 18 Millfield 01:54.92 01:52.55 01:53.79 646
100m Breaststroke Open A 1 Lily BOOKER 18 Millfield 01:07.20 01:08.74 01:08.80 799
100m Breaststroke Open A 2 Chloe TUTTON 23 Bath Univ 01:07.98 01:09.56 01:04.79 771
100m Breaststroke Open A 5 Anna MORGAN 16 Millfield 01:10.72 01:12.63 01:09.50 685
100m Backstroke Open A 3 Ian LAURITZEN 18 Millfield 56.46 56.18 58.20 649
100m Backstroke Open A 8 Alexander SARGEANT 17 Millfield 01:05.18 57.86 59.80 422
200m Butterfly Open A 6 Olivia BUTLER 16 Co Bristol 02:20.25 02:23.11 02:16.20 620
200m Butterfly Open A 7 Jessica PODGER 18 Millfield 02:22.01 02:19.45 02:18.50 597
200m Butterfly Open A 8 Kiera NOON 19 Co Bristol 02:23.68 02:21.64 02:17.53 576
50m Breaststroke Open A 2 Adam CHILLINGWORTH 22 Plymouth Lea 28.32 28.79 28.60 708
50m Breaststroke Open A 8 Sidney FENWICK 19 Weston S M 29.75 29.43 29.80 611
50m Backstroke Open A 3 Rosie MORGAN 16 Millfield 28.74 29.20   712
50m Backstroke Open A 4 Astrid HANNAH 15 Millfield 29.34 29.60 30.40 669
50m Backstroke Open A 8 Yasmine HAMERLAINE 16 Millfield 30.03 29.78 30.10 624
100m Butterfly Open A 5 Sean TSAI 16 Millfield 55.93 56.95 56.00 635
100m Freestyle Open A 3 Ciara MORRIS 17 Millfield 57.13 57.65 56.70 680
100m Freestyle Open A 6 Jessica PODGER 18 Millfield 57.51 57.26 56.80 667
100m Freestyle Open A 8 Rosie MORGAN 16 Millfield 59.39 58.18 56.40 605
200m Backstroke Open A 1 Brodie WILLIAMS 20 Millfield 01:55.27 02:03.81 01:53.40 769
200m Breaststroke Open A 1 Lily BOOKER 18 Millfield 02:23.36 02:24.91 02:24.90 827
200m Breaststroke Open A 6 Georgia GUSSEY 15 Co Bristol 02:37.89 02:36.45 02:35.70 619
50m Freestyle Open A 3 Danilo ROSAFIO 18 Millfield 23.18 23.23 23.30 667
50m Freestyle Open A 6 Sean TSAI 16 Millfield 23.49 23.58 23.50 641
50m Freestyle Open A 7 Stanislas CHAUSSON 16 Millfield 23.93 23.94 23.80 606
50m Butterfly Open A 2 Ciara MORRIS 17 Millfield 27.64 27.97 27.30 686
50m Butterfly Open A 8 Rosie MORGAN 16 Millfield 29.42 28.79 27.70 569
200m IM Open A 1 Jakob GOODMAN 19 Millfield 02:01.43 02:08.45 02:03.10 735
200m IM Open A 3 Adam CHILLINGWORTH 22 Plymouth Lea 02:03.57 02:05.37 02:05.66 698
200m IM Open A 5 William ELLINGTON 16 Millfield 02:07.11 02:07.18 02:08.80 641
200m IM Open A 8 Teilo CROW 16 Co Bristol 02:11.69 02:09.31 02:10.60 576
200m Freestyle Open B 6 Evan JONES 15 Millfield 01:56.71 01:56.23 01:57.20 617
200m Freestyle Open B 7 Alexander SARGEANT 17 Millfield 01:58.02 01:55.56 01:59.50 596
100m Breaststroke Open B 1 Georgia GUSSEY 15 Co Bristol 01:12.31 01:13.58 01:11.90 641
100m Breaststroke Open B 2 Isabella RENWICK 16 Millfield 01:12.86 01:14.16 01:12.33 626
100m Breaststroke Open B 6 Charlotte EMERY 16 TauntonDeane 01:14.44 01:13.33 01:14.20 587
100m Breaststroke Open B 8 Isabel HALLETT 16 Co Bristol 01:15.20 01:14.61 01:15.37 570
100m Backstroke Open B 1 Ryan WHITWORTH 17 TauntonDeane 56.96 58.36 58.80 632
200m Butterfly Open B 1 Jessica LAWTON 13 Co Bristol 02:20.66 02:24.53 02:23.78 614
200m Butterfly Open B 2 Lydia CRAWFORD 15 Team Bath AS 02:22.81 02:24.00 02:21.96 587
200m Butterfly Open B 7 Holly COCKS 16 Co Bristol 02:30.52 02:27.68 02:26.22 501
50m Breaststroke Open B 1 William MITCHELL 17 Millfield 29.10 29.45 28.70 653
50m Breaststroke Open B 2 William ELLINGTON 16 Millfield 29.39 29.57 28.70 634
50m Breaststroke Open B 7 Dimitrios TSALIAGKOS 15 Millfield 30.17 29.96 29.30 586
50m Breaststroke Open B 8 Wyatt WALSH 16 Millfield 30.33 30.14 29.80 576
50m Backstroke Open B 1 Ella RIGGALL 16 Co Bristol 29.59 29.88 29.96 652
50m Backstroke Open B 2 Isabella RENWICK 16 Millfield 29.76 29.97 30.10 641
50m Backstroke Open B 8 Rebecca GOOCH 17 Co Bristol 30.80 30.19 31.30 578
100m Freestyle Open B 3 Jessica KNIGHT 16 Weston S M 58.20 58.25 59.00 643
100m Freestyle Open B 7 Anna MORGAN 16 Millfield 01:00.41 58.95 59.80 575
100m Freestyle Open B 8 Ella RIGGALL 16 Co Bristol 01:01.92 58.86 01:00.70 534
200m Backstroke Open B 1 Alexander SARGEANT 17 Millfield 02:05.51 02:09.82 02:07.80 596
200m Backstroke Open B 2 David O'LOUGHLIN 15 Millfield 02:06.04 02:12.14 02:15.10 588
200m Backstroke Open B 3 Finlay SAUNDERS 16 Team Bath AS 02:06.10 02:07.38 02:08.00 587
200m Backstroke Open B 6 Adam GRAHAM 14 Millfield 02:09.96 02:10.11 02:09.90 536
200m Backstroke Open B 7 Jonah SILK 16 Co Bristol 02:12.17 02:10.93 02:09.28 510
200m Breaststroke Open B 1 Charlotte EMERY 16 TauntonDeane 02:36.08 02:37.24 02:38.60 640
200m Breaststroke Open B 5 Ruby VARNEY 14 Street 02:41.86 02:41.58 02:38.62 574
200m Breaststroke Open B 6 Isabel HALLETT 16 Co Bristol 02:42.10 02:41.58 02:39.52 572
50m Freestyle Open B 7 Clement KUBICA 16 Millfield 24.18 24.16 24.58 588
50m Butterfly Open B 1 Jessica LAWTON 13 Co Bristol 28.71 28.91 28.00 612
50m Butterfly Open B 8 Kirstin HARVIE 17 Millfield 29.38 29.20 27.90 571
200m IM Open B 3 Evan JONES 15 Millfield 02:11.01 02:10.74 02:13.10 585
200m IM Open B 7 Clement KUBICA 16 Millfield 02:15.27 02:13.37 02:12.67 532

 

Event AG Type Top 10
Place
Name AaD Club Heat Start FINA Pt
400m Freestyle Open HDW 4 Jessica PODGER 18 Millfield 04:21.32 04:17.00 722
400m Freestyle Open HDW 8 Polly PAINTER 17 Millfield 04:29.20 04:27.60 661
400m Freestyle 15&U HDW 4 Eleanor BROUGHTON 13 Millfield 04:35.35 04:36.86 617
400m Freestyle 15&U HDW 5 Gemma PETERS 15 Millfield 04:35.36 04:36.20 617
400m Freestyle 15&U HDW 7 Isabella WOOLLARD 14 Millfield 04:36.77 04:37.80 608
400m IM Open  HDW 1 Lily BOOKER 18 Millfield 04:39.78 04:44.30 792
400m IM Open  HDW 4 Holly HUDGHTON 18 Taunton Deane 04:56.42 04:59.70 666
400m IM Open  HDW 6 Georgia GUSSEY 15 Co Bristol 04:59.95 05:10.10 643
400m IM 15&U HDW 2 Georgia GUSSEY 15 Co Bristol 04:59.95 05:10.10 643
400m IM 15&U HDW 10 Lara TURNER 14 Co Bristol 05:12.32 05:09.31 569

 

View results.





Toolbox
News to @SomersetASA
Twitter
Facebook
Facebook Messenger Messenger Link
Send to Whatsapp Whatsapp
Send to SMS Send SMS
Print Print
Acrobat PDF
RSS RSS

Published
04.11.2019