Login

Forgotten Password?

Swim England SW Winter Championships 2019 Day 2

There were double wins for Lily Booker (Millfield, 50m Breaststroke, 200m IM) and Street's Adam Chillingworth (Plymouth Leander, 100m & 200m breaststroke) on Day 2 of the Winter Championships at Millfield.

Top performances in the A Finals came from Bath Uni's Georgia Coates and Jess Fullalove who won the 200m Freestyle and 100m Backstroke respectively. Fullaove didn't contest the 200m Backstroke A Final having clocked 2:07.49 in the prelims. Her nearest challenger Sophia Wilson (Millfield) won gold.

The 100m IM saw Millfield's Anna Morgan and Poole's Jasmine McCrea battling for top spot with 0.04s separating them in the heats and 0.07s in the final.

Tom Dean (Bath Uni) dominated the 400m Freestyle, finishing over 4.5s faster than the competition. Oscar Barlow (Taunton Deane) enjoyed a 6.66s improvement to take the Junior win.

The 400m IM saw Brodie Williams (Millfield) win the Open title, finishing over 2.5s ahead of Dean.

Event AG Final Place Name AaD Club Time Heat FINA Pt
200m Freestyle Open A 1 Georgia COATES 20 Bath Univ 01:56.89 02:01.78 843
200m Freestyle Open A 2 Jessica PODGER 18 Millfield 02:00.96 02:02.32 760
200m Freestyle Open A 5 Charlotte EMERY 16 Taunton Deane 02:05.60 02:05.16 679
100m Breaststroke Open A 1 Adam CHILLINGWORTH 22 Plymouth Leander 01:00.35 01:01.30 782
100m Breaststroke Open A 3 William ELLINGTON 16 Millfield 01:03.11 01:02.64 684
100m Backstroke Open A 1 Jessica FULLALOVE 23 Bath Univ 58.49 01:00.01 832
100m Backstroke Open A 3 Oriana MUNDEN 18 Co Bristol 01:02.52 01:04.07 681
100m Backstroke Open A 6 Isabella RENWICK 16 Millfield 01:03.60 01:03.72 647
100m Backstroke Open A 7 Polly PAINTER 17 Millfield 01:04.17 01:03.23 630
200m Butterfly Open A 4 Jakob GOODMAN 19 Millfield 02:05.82 02:02.90 642
50m Breaststroke Open A 1 Lily BOOKER 18 Millfield 31.27 31.79 768
50m Breaststroke Open A 3 Anna MORGAN 16 Millfield 32.69 32.74 672
50m Backstroke Open A 4 Ian LAURITZEN 18 Millfield 26.33 26.31 601
50m Backstroke Open A 7 Alexander SARGEANT 17 Millfield 26.64 26.40 580
50m Backstroke Open A 8 Ryan WHITWORTH 17 Taunton Deane 27.09 26.73 551
100m IM Open A 1 Anna MORGAN 16 Millfield 01:03.64 01:04.88 700
100m Butterfly Open A 3 Ciara MORRIS 17 Millfield 01:01.89 01:01.41 686
100m Butterfly Open A 5 Jessica LAWTON 13 Co Bristol 01:02.47 01:02.51 668
100m Butterfly Open A 7 Kiera NOON 19 Co Bristol 01:03.76 01:03.61 628
100m Butterfly Open A 8 Jessica PODGER 18 Millfield 01:03.80 01:03.68 627
100m Freestyle Open A 4 Danilo ROSAFIO 18 Millfield 50.94 51.14 686
100m Freestyle Open A 6 Stanislas CHAUSSON 16 Millfield 52.04 51.90 644
100m Freestyle Open A 8 Brodie WILLIAMS 20 Millfield 53.74 50.34 584
200m Backstroke Open A 1 Sophia WILSON 18 Millfield 02:12.96 02:12.47 721
200m Backstroke Open A 2 Polly PAINTER 17 Millfield 02:14.42 02:12.93 697
200m Backstroke Open A 3 Olivia BUTLER 16 Co Bristol 02:15.88 02:19.36 675
200m Backstroke Open A 5 Holly HUDGHTON 18 Taunton Deane 02:19.13 02:15.10 629
200m Backstroke Open A 7 Gemma PETERS 15 Millfield 02:19.81 02:18.72 620
200m Backstroke Open A 8 Oriana MUNDEN 18 Co Bristol 02:20.80 02:18.71 607
200m Breaststroke Open A 1 Adam CHILLINGWORTH 22 Plymouth Leander 02:08.91 02:15.00 815
200m Breaststroke Open A 3 William ELLINGTON 16 Millfield 02:18.31 02:16.16 660
200m Breaststroke Open A 4 William MITCHELL 17 Millfield 02:19.87 02:23.96 638
50m Freestyle Open A 5 Yasmine HAMERLAINE 16 Millfield 26.36 26.42 658
50m Freestyle Open A 8 Anna MORGAN 16 Millfield 26.76 26.87 629
200m IM Open A 1 Lily BOOKER 18 Millfield 02:14.58 02:15.30 742
200m IM Open A 2 Sophia WILSON 18 Millfield 02:19.42 02:17.18 667
200m IM Open A 3 Jessica PODGER 18 Millfield 02:19.50 02:18.69 666
200m IM Open A 6 Charlotte EMERY 16 Taunton Deane 02:21.96 02:20.61 632
200m IM Open A 8 Polly PAINTER 17 Millfield 02:24.78 02:21.71 596
200m Freestyle Open B 4 Gemma PETERS 15 Millfield 02:08.84 02:07.96 629
100m Breaststroke Open B 2 Ian LAURITZEN 18 Millfield 01:04.85 01:04.96 630
100m Breaststroke Open B 3 Dimitrios TSALIAGKOS 15 Millfield 01:04.94 01:04.82 627
100m Breaststroke Open B 6 Dylan GALLAGHER 16 Taunton Deane 01:07.28 01:05.88 564
100m Breaststroke Open B 8 Sidney FENWICK 19 Weston S M 01:08.88 01:06.69 526
100m Backstroke Open B 4 Gemma PETERS 15 Millfield 01:05.26 01:04.32 599
100m Backstroke Open B 6 Holly HUDGHTON 18 Taunton Deane 01:05.40 01:04.09 595
100m Backstroke Open B 7 Madeleine SOPER 16 Weston S M 01:05.59 01:04.97 590
200m Butterfly Open B 4 Ryan MCCOY 16 Millfield 02:11.58 02:13.96 561
200m Butterfly Open B 7 David O'LOUGHLIN 15 Millfield 02:20.07 02:13.55 465
50m Breaststroke Open B 1 Georgia GUSSEY 15 Co Bristol 33.67 33.78 615
50m Breaststroke Open B 3 Isabella RENWICK 16 Millfield 33.83 33.41 606
50m Breaststroke Open B 4 Chloe BOWN 13 Taunton Deane 34.02 33.65 596
50m Breaststroke Open B 5 Kirstin HARVIE 17 Millfield 34.04 34.20 595
50m Breaststroke Open B 7 Ella JENKINS 15 Co Bristol 34.41 34.50 576
50m Backstroke Open B 7 Finlay SAUNDERS 16 Team Bath AS 28.00 27.64 499
100m IM Open B 3 Olivia BUTLER 16 Co Bristol 01:07.25 01:08.14 593
100m IM Open B 5 Madeleine SOPER 16 Weston S M 01:07.96 01:08.21 574
100m Butterfly Open B 4 Skye MCLAUGHLIN 15 Taunton Deane 01:04.41 01:05.00 609
100m Butterfly Open B 6 Charlotte EMERY 16 Taunton Deane 01:05.10 01:04.12 590
100m Butterfly Open B 7 Rhiannon EVANS 15 Millfield 01:05.44 01:05.44 581
100m Butterfly Open B 8 Kirstin HARVIE 17 Millfield 01:05.98 01:04.47 566
100m Freestyle Open B 2 Clement KUBICA 16 Millfield 52.28 52.43 635
200m Backstroke Open B 1 Niamh WARD 15 Team Bath AS 02:17.25 02:19.70 655
200m Backstroke Open B 2 Rue FOWLER 14 Team Bath AS 02:19.22 02:22.19 628
200m Backstroke Open B 4 Holly COCKS 16 Co Bristol 02:19.87 02:21.52 619
200m Backstroke Open B 6 Isabella WOOLLARD 14 Millfield 02:20.76 02:20.40 607
200m Breaststroke Open B 1 Dimitrios TSALIAGKOS 15 Millfield 02:22.08 02:26.77 609
200m Breaststroke Open B 4 Farran GREGORY 15 Taunton Deane 02:24.90 02:25.98 574
200m Breaststroke Open B 5 Dylan GALLAGHER 16 TauntonDeane 02:24.98 02:26.47 573
50m Freestyle Open B 2 Rebecca GOOCH 17 Co Bristol 26.91 27.15 618
50m Freestyle Open B 4 Ciara MORRIS 17 Millfield 27.00 27.13 612
50m Butterfly Open B 2 Sean TSAI 16 Millfield 25.55 25.91 621
50m Butterfly Open B 7 Sidney FENWICK 19 Weston S M 26.24 25.94 573
200m IM Open B 2 Olivia BUTLER 16 Co Bristol 02:20.69 02:22.14 649
200m IM Open B 3 Georgia GUSSEY 15 Co Bristol 02:23.46 02:23.13 612
200m IM Open B 4 Kiera NOON 19 Co Bristol 02:27.36 02:23.47 565
200m IM Open B 6 Jessica LAWTON 13 Co Bristol 02:29.42 02:24.26 542

 

Event AG Type Top 10
Place
Name AaD Club Heat Start FINA Pt
400m Freestyle Open HDW 1 Thomas DEAN 19 Bath Univ 03:44.67 03:46.50 822
400m Freestyle Open HDW 2 Luke TURLEY 19 Bath Univ 03:49.19 03:45.80 830
400m Freestyle Open HDW 3 Jakob GOODMAN 19 Millfield 03:50.71 03:45.10 838
400m Freestyle Open HDW 4 Cameron KURLE 22 Bath Univ 03:52.98 03:44.34 846
400m Freestyle Open HDW 5 Kieran BIRD 20 Bath Univ 03:54.50 03:44.80 841
400m Freestyle 15&U HDW 1 Oscar BARLOW 14 Taunton Deane 04:10.14 04:16.80 610
400m Freestyle 15&U HDW 2 Luca ARIOLI 14 Millfield 04:10.64 04:12.98 607
400m Freestyle 15&U HDW 5 Adam GRAHAM 14 Millfield 04:22.97 04:26.30 525
400m Freestyle 15&U HDW 7 Connor TALBOT 15 Co Bristol 04:26.64 04:27.00 504
400m IM Open HDW 1 Brodie WILLIAMS 20 Millfield 04:12.60 04:09.70 810
400m IM Open HDW 2 Thomas DEAN 19 Bath Univ 04:15.19 04:12.00 785
400m IM Open HDW 4 Davide ARIOLI 17 Millfield 04:30.21 04:26.61 662
400m IM Open HDW 9 Teilo CROW 16 Co Bristol 04:36.03 04:44.70 621
400m IM 15&U HDW 2 Luca ARIOLI 14 Millfield 04:43.85 04:44.53 571
400m IM 15&U HDW 4 Oscar BARLOW 14 TauntonDeane 04:49.92 04:55.10 535
400m IM 15&U HDW 7 Benjamin SIMPSON 15 Wellington W 04:59.63 04:54.59 485


View results





Toolbox
News to @SomersetASA
Twitter
Facebook
Facebook Messenger Messenger Link
Send to Whatsapp Whatsapp
Send to SMS Send SMS
Print Print
Acrobat PDF
RSS RSS

Published
02.11.2019