Licensed to Somerset ASA Championship Meet
                                      HY-TEK's Meet Manager 15/03/2009 06:55 PM
                 Somerset ASA Championships & Age Groups 2009                  
                          Hutton Moor 15th March 2009                          
                                    Results                                    
 
Event 703  Boys 9 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  3:48.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brodie Williams            9 Street                         2:49.54   221  
  2 Henry Dixon                9 Frome                          2:52.00   209  
  3 Benjamin Jones             9 TauntonDeane                   2:58.23   182  
  4 Cameron Brown              9 Millfield                      2:59.50   177  
  5 George Leaman              9 Clevedon                       3:00.09   174  
  6 Charlie Head               9 Frome                          3:02.02   167  
  7 William Daniel             9 Weston SM                      3:07.28   148  
  8 Richard Capstick           9 TauntonDeane                   3:07.61   147  
  9 Harry Burgess              9 Weston SM                      3:09.95   140  
 10 Herbie Johnson             9 BathDolphin                    3:10.91   137  
 11 Francois Blake             9 Yeovil                         3:14.53   126  
 12 Mark Stevens               9 Yeovil                         3:16.07   122  
 13 Lewis Pearson              9 Chard                          3:18.97   114  
 14 Iain Ross                  9 Chard                          3:19.65   112  
 15 William Holmes             9 BathDolphin                    3:20.57   110  
 16 Connor Vickery             9 TauntonDeane                   3:20.68   110  
 17 Louis Charley              9 BathDolphin                    3:20.89   109  
 18 Adam Reid                  9 Chard                          3:20.94   109  
 19 Oran McNulty               9 Millfield                      3:36.53    77  
 -- Jake Middleton             9 Weston SM                           NS        
 
Event 703  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  3:24.40
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jamil Carse               10 Millfield                      2:31.45   344  
  2 Jamie Pullinger           10 Chard                          2:43.61   262  
  3 Zak Aitchison             10 Yeovil                         2:45.83   249  
  4 Reece Trapani             10 Weston SM                      2:47.61   239  
  5 Alex Joy                  10 BathDolphin                    2:47.83   238  
  6 Jasper Lye                10 BathDolphin                    2:50.74   223  
  7 Oliver Bilbie             10 Chard                          2:51.82   218  
  8 James Bramwell            10 Weston SM                      2:52.98   212  
  9 Paul Harrison             10 Chard                          2:54.33   205  
 10 Joshua Clark              10 Street                         2:58.20   189  
 11 Ellis Watkins             10 TauntonDeane                   2:59.44   183  
 12 Thomas Gregory            10 Yeovil                         3:01.97   173  
 13 Sean Clement              10 Millfield                      3:06.99   154  
 14 Joseph Duran              10 Weston SM                      3:09.21   147  
 15 Ben Card                  10 Yeovil                         3:09.77   145  
 16 Jonathon Coates           10 BathDolphin                    3:18.73   118  
 
Event 703  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  3:06.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Smith                 11 BathDolphin                    2:19.71   460  
  2 Cameron Kurle             11 Millfield                      2:27.13   389  
  3 Harry Moore               11 Millfield                      2:31.45   353  
  4 Max Granger               11 BathDolphin                    2:33.00   341  
  5 James Gahame              11 Weston SM                      2:33.26   339  
  6 Ben Tipler                11 Yeovil                         2:34.57   329  
  7 Scott Bradley             11 Weston SM                      2:35.02   326  
  8 Jack Longrigg             11 Millfield                      2:36.21   317  
  9 Jamie Vickery             11 Wellington W                   2:40.38   289  
 10 William Mathias           11 Clevedon                       2:41.76   279  
 11 Liam Gummer               11 Yeovil                         2:42.95   272  
 12 Ryan Hann                 11 Frome                          2:47.53   245  
 13 Mason Tonks               11 Millfield                      2:50.73   228  
 14 James Coleman             11 Yeovil                         2:53.93   212  
 15 Joe Spurway               11 Chard                          2:54.75   209  
 16 Jamie Lillington          11 Chard                          2:57.00   199  
 17 Bradley Saunders          11 Keynsham                       2:57.49   197  
 18 Perry Cunio               11 Keynsham                       3:08.11   154  
 -- Jordan Bishop             11 Yeovil                              NS        
 -- Thomas Burley             11 Millfield                           NS        
 -- Tom Fournier              11 Bridgwater                          NS        
 
Event 703  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  2:50.20
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rio Kurihara              12 Millfield                      2:13.89   527  
  2 Daniel Liu                12 Yeovil                         2:17.81   482  
  3 Levi Lovell               12 Street                         2:18.02   480  
  4 Daniel Walker             12 Chard                          2:21.00   449  
  5 Matthew Bray              12 Clevedon                       2:23.24   428  
  6 Ollie Press               12 Keynsham                       2:24.56   415  
  7 Alasdair Jones            12 Weston SM                      2:25.87   403  
  8 Jong Hak Lee              12 Millfield                      2:26.02   401  
  9 Max Green                 12 TauntonDeane                   2:28.64   378  
 10 George Green              12 TauntonDeane                   2:30.45   363  
 11 Guy Prideaux              12 Clevedon                       2:30.90   359  
 12 Jake Thomas               12 Yeovil                         2:32.06   351  
 13 Rhys Cole                 12 TauntonDeane                   2:33.81   337  
 14 Elliott Carter            12 Yeovil                         2:43.27   273  
 15 Scott Gay                 12 BathDolphin                    2:43.60   270  
 16 Liam Willcox              12 NRSC                           2:43.89   268  
 17 Chris Wilson              12 TauntonDeane                   2:46.57   252  
 18 Edmund Budd               12 Yeovil                         2:52.55   221  
 
Event 703  Boys 13 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 13:  2:36.50
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Chater              13 Millfield                      2:02.04   675  
  2 James Guy                 13 Millfield                      2:07.61   595  
  3 Michael Capstick          13 TauntonDeane                   2:09.02   576  
  4 Joel Knight               13 Millfield                      2:11.77   542  
  5 George Mather             13 Millfield                      2:12.19   536  
  6 Tom Jones                 13 Clevedon                       2:14.62   508  
  7 Joshua Booth              13 Millfield                      2:16.22   490  
  8 Nick Kuht                 13 Weston SM                      2:16.85   483  
  9 Luke Van Den Barselaar    13 Chard                          2:20.48   445  
 10 Miles Thompson            13 Weston SM                      2:20.70   443  
 11 Jake Hallam               13 Chard                          2:20.91   441  
 12 Daniel Andrews            13 Chard                          2:21.67   434  
 13 Oliver Willis             13 Bridgwater                     2:22.28   427  
 14 Charlie Cooksley          13 Bridgwater                     2:24.30   409  
 15 Jamie Spiller             13 Chard                          2:25.81   395  
 16 Oliver Carslake           13 Chard                          2:26.54   389  
 17 Justin Bell               13 Millfield                      2:26.76   387  
 18 Sean Fletcher             13 Bridgwater                     2:27.38   381  
 19 Lawrence Wood             13 Wells Mallet                   2:31.76   346  
 20 Tom Holder                13 Bridgwater                     2:37.98   301  
 -- Toby Duggan               13 TauntonDeane                        NS        
 -- Thomas Iles               13 Millfield                           NS        
 -- Joss Bennett              13 Keynsham                            NS        
 
Event 703  Boys 14 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 14:  2:27.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Bielich               14 Millfield                      1:59.20   705  
  2 Bartek Krzyzaniak         14 Weston SM                      1:59.83   695  
  3 Nick Constable            14 TauntonDeane                   2:08.20   576  
  4 Bruno Banks               14 Millfield                      2:10.03   553  
  5 Harri Elmer               14 Keynsham                       2:12.24   526  
  6 Jordan Moore              14 Millfield                      2:18.70   455  
  7 James Rutherford          14 Chard                          2:20.03   441  
  8 Tommy Denning             14 Street                         2:21.88   423  
  9 Olly Wells                14 Yeovil                         2:23.48   408  
 10 Benjamin Murcer           14 Yeovil                         2:26.41   382  
 -- Thomas Matthews           14 Millfield                           NS        
 -- Luke Headford             14 Keynsham                            NS        
 -- Daniel Brown              14 Frome                               NS        
 -- Henry Breakwell           14 Millfield                           NS        
 -- Jack Bradford             14 Chard                               NS        
 -- Dominic Hudson            14 Millfield                           NS        
 -- James Peek                14 Millfield                           NS        
 
Event 703  Boys 15-16 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joe Clark                 16 Millfield                      1:58.73        
  2 James Prole               15 TauntonDeane                   1:59.61        
  3 Thomas Litten             16 Millfield                      1:59.68        
  4 Edward Tye                16 Street                         2:03.25        
  5 Michael Thomson           15 Millfield                      2:03.64        
  6 Robert East               16 Millfield                      2:04.04        
  7 Howard Hollis             15 TauntonDeane                   2:05.34        
  8 Joshua Alfred             16 Millfield                      2:07.93        
  9 Adam Parchment            15 Bridgwater                     2:08.24        
 10 Samuel Johnson            15 Yeovil                         2:08.47        
 11 George Musgrave           16 Street                         2:08.68        
 12 Ryan Hall                 15 Millfield                      2:11.07        
 13 Chris Harrison            16 Chard                          2:12.12        
 14 Liam Kitto                15 Yeovil                         2:13.30        
 15 Karl Bryant               16 TauntonDeane                   2:13.97        
 16 Ryan Gay                  15 BathDolphin                    2:17.29        
 17 Alex Lock                 15 TauntonDeane                   2:17.95        
 18 Harry Thornton            15 Clevedon                       2:18.51        
 -- Kevin Chi-Wai Vong        15 TauntonDeane                        NS        
 -- Jack Fish                 15 Chard                               NS        
 -- George Forbes             15 Weston SM                           NS        
 -- Dacre Capstick            15 Millfield                           NS        
 -- James Disney-May          16 Millfield                           NS        
 -- Martin Bleaken            15 Keynsham                            NS        
 -- Joel Abraham              15 Keynsham                            NS        
 
Event 703  Boys 17-18 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Stone               17 Millfield                      1:55.18        
  2 Jonathan Lane             17 Millfield                      1:59.71        
  3 Adam Strawford            18 Millfield                      2:00.56        
  4 Tristan Vearncombe        18 TauntonDeane                   2:01.94        
  5 Joe Marsh                 18 TauntonDeane                   2:02.61        
  6 William Fuller            17 Millfield                      2:02.62        
  7 James Godwin              17 Frome                          2:07.23        
  8 Antony Lockyer            18 Frome                          2:07.73        
  9 Liam O'Sullivan           17 BathDolphin                    2:13.93        
 10 John Richardson           17 Street                         2:18.21        
 -- Mark Richardson           17 Millfield                           NS        
 -- Jack Chaffey              17 TauntonDeane                        NS        
 -- Steven Minter             18 TauntonDeane                        NS        
 
Event 703  Boys 19 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simon rex                 19 Keynsham                       1:55.10        
  2 Luke Lawrence             19 Chard                          1:56.84        
 
Event 704  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  4:13.80
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie Parfitt              9 Keynsham                       2:56.44   438  
  2 Emily Yap                  9 TauntonDeane                   2:57.80   428  
  3 Emily Watkins              9 Weston SM                      3:11.45   335  
  4 Kitty Snaydon              9 Millfield                      3:14.63   316  
  5 Rebecca Lucas              9 Weston SM                      3:29.27   243  
  6 Chloe Bishop               9 Yeovil                         3:29.63   241  
  7 Elena Flay                 9 TauntonDeane                   3:29.70   241  
  8 Jasmine Moroney            9 Weston SM                      3:31.56   233  
  9 Kayleigh Parker            9 Bridgwater                     3:35.06   219  
 10 Tatiana Hooper             9 Frome                          3:38.83   204  
 11 Summer Davis               9 Weston SM                      3:38.99   203  
 12 Chloe Edrich               9 Bridgwater                     3:40.24   199  
 13 Lois Archer                9 TauntonDeane                   3:40.36   198  
 14 Olivia Webster             9 TauntonDeane                   3:41.46   195  
 15 Orla McKay                 9 Bridgwater                     3:43.98   186  
 16 Millie Tyler               9 TauntonDeane                   3:45.97   179  
 17 Ruby Wood                  9 BathDolphin                    3:47.91   173  
 18 Alicia Pollard             9 Weston SM                      3:50.70   165  
 19 Rebecca Hodder             9 Weston SM                      4:02.50   134  
 20 Amy Hodder                 9 Weston SM                      4:06.01   125  
 
Event 704  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  3:42.90
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emma Clarke               10 TauntonDeane                   2:47.43   519  
  2 Georgia Ardren            10 TauntonDeane                   2:54.16   459  
  3 Sammy Coates              10 Millfield                      2:54.55   456  
  4 Lucy Davies               10 Weston SM                      2:57.38   434  
  5 Elsie Emery               10 Chard                          2:58.36   426  
  6 Sophie Abrahams           10 TauntonDeane                   3:01.30   404  
  7 Alice Bluffield           10 TauntonDeane                   3:02.68   394  
  8 Abigail Lacey             10 Keynsham                       3:08.82   353  
  9 Maddy White               10 Yeovil                         3:08.89   353  
 10 Siobhan Ellett            10 Wellington W                   3:10.30   343  
 11 Jasmine Boucher           10 Yeovil                         3:12.13   333  
 12 Sophie Duggan             10 Yeovil                         3:13.28   326  
 13 Indea Lucas               10 Weston SM                      3:13.65   324  
 14 Ellie Chappell            10 Clevedon                       3:14.29   320  
 15 Frances Budd              10 Yeovil                         3:16.15   310  
 16 Chloe Mayhew              10 Wellington W                   3:16.46   308  
 17 Jessica Cowie             10 Yeovil                         3:22.17   277  
 18 Lauren Gifford            10 Weston SM                      3:30.18   241  
 19 Charlotte Bowden          10 Weston SM                      3:30.25   241  
 20 Ella Felton               10 Wells Mallet                   3:33.87   225  
 -- Keira-Leigh Underhill     10 Frome                               DQ        
 -- EvaN King                 10 Weston SM                           DQ        
 -- Brooke Edwards            10 Weston SM                           NS        
 -- Millie Dadds              10 Weston SM                           NS        
 
Event 704  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  3:22.30
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beth Aitchison            11 Yeovil                         2:47.26   521  
  2 Lauren Harrison           11 Chard                          2:54.19   460  
  3 Georgie Kloos             11 Millfield                      2:57.96   431  
  4 Laura Hill                11 TauntonDeane                   2:58.23   429  
  5 Sorrine Hartnup           11 Street                         3:02.10   399  
  6 Fenella Chamberlain       11 Millfield                      3:02.25   398  
  7 Rachel Lynch              11 Street                         3:03.41   390  
  8 Niobe Reed                11 TauntonDeane                   3:04.89   380  
  9 Alice Dixon               11 Frome                          3:05.81   374  
 10 Susie Barnes              11 BathDolphin                    3:05.99   373  
 11 Sophie Gould              11 Street                         3:06.97   365  
 12 Kelsey Khardine           11 Clevedon                       3:08.13   358  
 13 Louisa Emery              11 Backwell                       3:12.10   334  
 14 Alex Best                 11 Yeovil                         3:15.30   315  
 15 Megan Finnie              11 Clevedon                       3:17.47   303  
 16 Holly Perkins             11 BathDolphin                    3:18.74   296  
 17 Georgina Sharp            11 Yeovil                         3:19.62   292  
 18 Georgia Gifford           11 Weston SM                      3:24.42   267  
 -- Charlotte Rogers          11 TauntonDeane                        NS        
 -- Tessa Down                11 Chard                               NS        
 -- Amber Harris              11 Millfield                           NS        
 
Event 704  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  3:07.50
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vidya Sondhi              12 Millfield                      2:41.07   580  
  2 Kirstie Manning           12 TauntonDeane                   2:41.53   576  
  3 Amy Lock                  12 TauntonDeane                   2:42.34   567  
  4 Emily Parfitt             12 Keynsham                       2:42.96   561  
  5 Hannah Smith              12 Millfield                      2:43.03   560  
  6 Elizabeth Warnes          12 Clevedon                       2:45.95   531  
  7 Elly Clement              12 Millfield                      2:48.02   512  
  8 Abigail Dare              12 Chard                          2:48.28   509  
  9 Caitlin Brown             12 Millfield                      2:48.65   506  
 10 Holly Gullick             12 Weston SM                      2:48.70   506  
 11 Keren Greenow             12 TauntonDeane                   2:53.17   466  
 12 Sam Young                 12 Bridgwater                     2:53.22   466  
 13 Lucy Gregory              12 Yeovil                         2:53.71   462  
 14 Kate Archer               12 TauntonDeane                   2:55.25   450  
 15 Jodie Hake                12 Chard                          2:56.05   443  
 16 Danielle Radford          12 Keynsham                       2:56.32   441  
 17 Sadie Coles               12 Weston SM                      2:57.08   435  
 18 Jessica Mathieson         12 Chard                          2:59.77   414  
 18 Rachel Palarm             12 Frome                          2:59.77   414  
 20 Jennie Kuht               12 Weston SM                      3:02.87   392  
 21 Ella Mandell-Lynn         12 BathDolphin                    3:04.50   381  
 -- Abiola Roberts            12 Millfield                           NS        
 
Event 704  Girls 13 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 13:  2:58.30
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abigail Houston           13 Millfield                      2:27.37   741  
  2 Abi Abrahams              13 TauntonDeane                   2:27.73   736  
  3 Stephanie Reynolds        13 Clevedon                       2:28.56   725  
  4 Kimberley Martin          13 Millfield                      2:33.53   663  
  5 Olivia Handley            13 Millfield                      2:33.62   662  
  6 Katrina Rushmer           13 Millfield                      2:34.41   653  
  7 Hannah Stevens            13 TauntonDeane                   2:38.01   612  
  8 Rebecca Locke             13 TauntonDeane                   2:39.01   601  
  9 Kate Watkins              13 Weston SM                      2:41.74   572  
 10 Victoria Edwards          13 Millfield                      2:42.53   564  
 11 Lucinda Hoy-green         13 Weston SM                      2:43.14   558  
 12 Bronwyn Clifford          13 Yeovil                         2:44.62   543  
 13 Tarina Francis            13 Chard                          2:44.67   543  
 14 Kimberley Taylor          13 TauntonDeane                   2:44.90   541  
 15 Emma Whitemore            13 TauntonDeane                   2:45.63   534  
 16 Courtney Bishop           13 Yeovil                         2:48.36   509  
 17 Yasmin Andrews-Urvoy      13 Yeovil                         2:48.52   506  
 18 Katie Davies              13 Weston SM                      2:50.29   491  
 19 Charlotte Curry           13 Street                         2:50.55   489  
 20 Hannah Pullinger          13 Chard                          2:51.75   478  
 21 Emma Wilson               13 TauntonDeane                   2:52.36   473  
 22 Laura Coombs              13 Chard                          2:53.80   460  
 23 Fiona Craib               13 Keynsham                       2:54.36   456  
 24 Suzannah King             13 Clevedon                       2:56.20   442  
 25 Phoebe Dyer               13 TauntonDeane                   2:56.84   436  
 26 Laura Case                13 Yeovil                         3:03.03   390  
 -- Loren Bleaken             13 Keynsham                            NS        
 -- Emily Dixon               13 Frome                               NS        
 -- Esme Gullick              13 Weston SM                           NS        
 
Event 704  Girls 14-15 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Georgina Allin            14 Millfield                      2:31.30        
  2 Coral Whittle             15 Keynsham                       2:32.01        
  3 Sophie Nurcombe           15 TauntonDeane                   2:35.13        
  4 Sarah Ovens               14 TauntonDeane                   2:35.68        
  5 Jess Barham               14 Bridgwater                     2:36.81        
  6 Emily Voisey              15 Weston SM                      2:37.00        
  7 Amber Summerell           14 Clevedon                       2:37.09        
  8 Laura Biddiscombe         14 Street                         2:39.94        
  9 Eleanor Hussey            14 Millfield                      2:40.66        
 10 Verity Brunwin            15 Keynsham                       2:43.32        
 11 Beckie Rutherford         14 Chard                          2:44.74        
 12 Millie Williams           14 TauntonDeane                   2:45.49        
 13 Sophie Feboul             15 Clevedon                       2:46.46        
 14 Charley Stone             14 Yeovil                         2:46.53        
 15 Pippa Barnes              14 BathDolphin                    2:50.17        
 16 Rebecca Parsons           14 Clevedon                       2:51.62        
 17 Chloe O'Sullivan          15 BathDolphin                    2:53.24        
 18 Rachel Li                 14 BathDolphin                    2:53.56        
 19 Robyn Sharp               14 Yeovil                         2:56.60        
 -- Louise Watson             14 Street                              NS        
 -- Danielle Appleford        14 Clevedon                            NS        
 -- Victoria Beach            15 TauntonDeane                        NS        
 -- Libby Mitchell            15 TauntonDeane                        NS        
 -- Rebecca Cornish           15 BathDolphin                         NS        
 -- Philippa Cochran          15 Millfield                           NS        
 -- Ruby Lynch                14 Clevedon                            NS        
 -- Jess Wood                 15 Street                              NS        
 
Event 704  Girls 16-17 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sophie Allin              16 Millfield                      2:24.41        
  2 Abby Rimmer               16 Millfield                      2:33.05        
  3 Tracey Kidner             17 TauntonDeane                   2:37.73        
  4 Rebecca Alford            17 Weston SM                      2:40.11        
  5 Basia Capstick            16 Millfield                      2:41.66        
  6 Rachael Barr              16 Bridgwater                     2:44.27        
  7 Alice Hudson              17 Wells Mallet                   2:44.45        
  8 Jenni Gilbert             17 Clevedon                       2:46.07        
  9 Lucy Down                 17 Chard                          2:46.09        
 10 Amy Carpenter             16 Street                         2:54.63        
 -- Rebecca Bennett           16 Chard                               NS        
 -- Talia Slater              17 Millfield                           NS        
 -- Nicki Morgan              17 Yeovil                              NS        
 -- Liesje Van der Velde      17 Millfield                           NS        
 
Event 704  Girls 18 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 18&O:  2:47.20
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Jodie Worbey              18 TauntonDeane                        NS        
 -- Victoria Rayson           18 TauntonDeane                        NS