Licensed to Somerset ASA Championship Meet
                                      HY-TEK's Meet Manager 15/03/2009 06:54 PM
                 Somerset ASA Championships & Age Groups 2009                  
                          Hutton Moor 15th March 2009                          
                                    Results                                    
 
Event 701  Boys 9 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  4:18.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Charlie Head               9 Frome                          3:20.71   188  
  2 Cameron Brown              9 Millfield                      3:27.15   165  
  3 Benjamin Jones             9 TauntonDeane                   3:31.84   149  
  4 Francois Blake             9 Yeovil                         3:32.15   149  
 -- William Daniel             9 Weston SM                           DQ        
 -- Connor Vickery             9 TauntonDeane                        DQ        
 -- Harry Burgess              9 Weston SM                           DQ        
 -- Henry Dixon                9 Frome                               DQ        
 -- Bradley Seager             9 Yeovil                              DQ        
 
Event 701  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  3:53.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jamil Carse               10 Millfield                      2:58.18   316  
  2 Jamie Pullinger           10 Chard                          3:05.06   274  
  3 Zak Aitchison             10 Yeovil                         3:09.98   249  
  4 Jasper Lye                10 BathDolphin                    3:12.10   238  
  5 James Bramwell            10 Weston SM                      3:15.85   221  
  6 Ellis Watkins             10 TauntonDeane                   3:22.01   195  
  7 Reece Trapani             10 Weston SM                      3:22.12   194  
  8 Ben Card                  10 Yeovil                         3:28.21   172  
  9 Tom Bryan                 10 Bridgwater                     3:37.29   143  
 10 Charlie Cowley            10 Yeovil                         3:38.68   140  
 -- Joseph Duran              10 Weston SM                           DQ        
 -- Joshua Clark              10 Street                              NS        
 -- Michael Harding           10 Weston SM                           NS        
 
Event 701  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  3:30.80
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Smith                 11 BathDolphin                    2:40.91   440  
  2 Cameron Kurle             11 Millfield                      2:44.68   407  
  3 Harry Moore               11 Millfield                      2:49.93   366  
  4 Jamie Vickery             11 Wellington W                   2:55.78   325  
  5 Max Granger               11 BathDolphin                    2:56.95   318  
  6 Ben Tipler                11 Yeovil                         2:57.35   314  
  7 James Gahame              11 Weston SM                      2:57.73   312  
  8 Scott Bradley             11 Weston SM                      2:59.28   303  
  9 Ryan Hann                 11 Frome                          3:05.87   265  
 10 James Coleman             11 Yeovil                         3:13.72   226  
 11 Liam Gummer               11 Yeovil                         3:14.99   220  
 12 William Mathias           11 Clevedon                       3:17.13   211  
 13 Perry Cunio               11 Keynsham                       3:25.13   179  
 -- Callum Greenwood          11 Clevedon                            DQ        
 -- Jack Longrigg             11 Millfield                           DQ        
 -- Robert Terrell            11 Wells Mallet                        NS        
 -- Thomas Burley             11 Millfield                           NS        
 -- Bradley Saunders          11 Keynsham                            NS        
 
Event 701  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  3:12.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rio Kurihara              12 Millfield                      2:28.33   573  
  2 Daniel Liu                12 Yeovil                         2:30.36   550  
  3 Daniel Walker             12 Chard                          2:41.21   441  
  4 Jong Hak Lee              12 Millfield                      2:44.42   413  
  5 Ollie Press               12 Keynsham                       2:44.92   410  
  6 Alasdair Jones            12 Weston SM                      2:49.36   374  
  7 Matthew Bray              12 Clevedon                       2:50.33   367  
  8 Max Green                 12 TauntonDeane                   2:51.96   354  
  9 Rhys Cole                 12 TauntonDeane                   2:53.33   345  
 10 George Green              12 TauntonDeane                   2:55.12   332  
 11 Brandon Pallister         12 BathDolphin                    2:55.62   329  
 12 Jake Thomas               12 Yeovil                         3:04.06   277  
 13 Jack Roberts              12 Weston SM                      3:10.88   242  
 14 Edmund Budd               12 Yeovil                         3:12.13   236  
 -- Elliott Carter            12 Yeovil                              DQ        
 -- Levi Lovell               12 Street                              DQ        
 -- Liam Willcox              12 NRSC                                NS        
 
Event 701  Boys 13 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 13:  2:57.30
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Guy                 13 Millfield                      2:24.72   603  
  2 James Chater              13 Millfield                      2:25.41   595  
  3 Michael Capstick          13 TauntonDeane                   2:27.66   568  
  4 George Mather             13 Millfield                      2:28.31   561  
  5 Thomas Iles               13 Millfield                      2:33.49   505  
  6 Tom Jones                 13 Clevedon                       2:33.75   503  
  7 Joshua Booth              13 Millfield                      2:35.95   480  
  8 Jake Hallam               13 Chard                          2:36.41   476  
  9 Miles Thompson            13 Weston SM                      2:36.99   471  
 10 Nick Kuht                 13 Weston SM                      2:39.25   450  
 11 Sam Roberts               13 Weston SM                      2:39.27   450  
 12 Oliver Willis             13 Bridgwater                     2:40.04   443  
 13 Charlie Cooksley          13 Bridgwater                     2:43.77   410  
 14 Daniel Andrews            13 Chard                          2:43.95   409  
 15 Luke Van Den Barselaar    13 Chard                          2:44.23   407  
 16 Jack Musgrave             13 Street                         2:46.93   384  
 17 Justin Bell               13 Millfield                      2:47.05   384  
 18 Kody Richards             13 Street                         2:49.55   365  
 19 Sean Fletcher             13 Bridgwater                     2:51.21   353  
 20 Harry Carpenter           13 Street                         2:53.71   336  
 21 David Cook                13 BathDolphin                    2:56.36   318  
 -- Joel Knight               13 Millfield                           DQ        
 -- Lee Hicks                 13 Clevedon                            DQ        
 -- Joss Bennett              13 Keynsham                            NS        
 -- Toby Duggan               13 TauntonDeane                        NS        
 
Event 701  Boys 14 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
 Meet Qualifying 14:  2:45.90
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Bielich               14 Millfield                      2:16.66   680  
  2 Nick Constable            14 TauntonDeane                   2:18.39   656  
  3 Bartek Krzyzaniak         14 Weston SM                      2:19.02   648  
  4 Jake Odey                 14 TauntonDeane                   2:29.30   526  
  5 Bruno Banks               14 Millfield                      2:30.83   510  
  6 Jordan Moore              14 Millfield                      2:31.47   504  
  7 Harri Elmer               14 Keynsham                       2:34.05   478  
  8 Scott Gibbs               14 Bridgwater                     2:40.25   422  
  9 Olly Wells                14 Yeovil                         2:42.39   403  
 10 James Rutherford          14 Chard                          2:42.58   402  
 11 James Peek                14 Millfield                      2:43.85   392  
 -- Henry Breakwell           14 Millfield                           NS        
 -- Luke Headford             14 Keynsham                            NS        
 -- Dominic Hudson            14 Millfield                           NS        
 
Event 701  Boys 15-16 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Litten             16 Millfield                      2:12.50        
  2 Michael Thomson           15 Millfield                      2:15.17        
  3 James Prole               15 TauntonDeane                   2:15.84        
  4 Liam Kitto                15 Yeovil                         2:24.72        
  5 Adam Parchment            15 Bridgwater                     2:25.08        
  6 Oliver Tratt              15 Weston SM                      2:27.06        
  7 George Musgrave           16 Street                         2:27.90        
  8 Ryan Hall                 15 Millfield                      2:30.29        
  9 George Forbes             15 Weston SM                      2:32.17        
 10 Daniel Rutter             15 Wells Mallet                   2:32.62        
 11 Tom Roberts               15 Weston SM                      2:32.85        
 12 Samuel Johnson            15 Yeovil                         2:33.16        
 13 Harry Thornton            15 Clevedon                       2:34.46        
 14 Ryan Gay                  15 BathDolphin                    2:35.72        
 15 Alec Gahame               15 Weston SM                      2:44.50        
 -- Joshua Alfred             16 Millfield                           DQ        
 -- James Disney-May          16 Millfield                           NS        
 -- Jack Fish                 15 Chard                               NS        
 -- Robert East               16 Millfield                           NS        
 -- Kevin Chi-Wai Vong        15 TauntonDeane                        NS        
 -- Martin Bleaken            15 Keynsham                            NS        
 -- Dacre Capstick            15 Millfield                           NS        
 
Event 701  Boys 17-18 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tristan Vearncombe        18 TauntonDeane                   2:16.70        
  2 Joe Marsh                 18 TauntonDeane                   2:17.98        
  3 Steven Minter             18 TauntonDeane                   2:19.26        
  4 Nick Parks                17 BathDolphin                    2:31.18        
  5 Liam O'Sullivan           17 BathDolphin                    2:32.21        
  6 Thomas Stephens           18 Wells Mallet                   2:34.58        
  7 John Richardson           17 Street                         2:44.71        
 -- Adam Strawford            18 Millfield                           DQ        
 -- James Stone               17 Millfield                           NS        
 -- Steve Bowen               18 Clevedon                            NS        
 -- Jack Chaffey              17 TauntonDeane                        NS        
 
Event 701  Boys 19 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Simon rex                 19 Keynsham                       2:06.82        
 
Event 702  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  3:44.40
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie Parfitt              9 Keynsham                       2:38.61   411  
  2 Emily Yap                  9 TauntonDeane                   2:41.00   391  
  3 Chloe Bishop               9 Yeovil                         2:56.29   287  
  4 Emily Watkins              9 Weston SM                      2:56.86   284  
  5 Kitty Snaydon              9 Millfield                      2:59.00   272  
  6 Rebecca Lucas              9 Weston SM                      3:03.19   250  
  7 Jasmine Moroney            9 Weston SM                      3:06.95   232  
  8 Summer Davis               9 Weston SM                      3:08.25   225  
  9 Tatiana Hooper             9 Frome                          3:08.96   222  
 10 Elena Flay                 9 TauntonDeane                   3:09.47   220  
 11 Ellie Wallace              9 Backwell                       3:09.78   218  
 12 Maddie Brown               9 BathDolphin                    3:11.87   209  
 13 Ruby Wood                  9 BathDolphin                    3:13.91   201  
 14 Lois Archer                9 TauntonDeane                   3:16.07   192  
 15 India Cooper               9 Wells Mallet                   3:16.24   192  
 16 Jessica Crabbe             9 Keynsham                       3:17.47   187  
 17 Marsha Emery               9 Chard                          3:18.64   183  
 18 Olivia Webster             9 TauntonDeane                   3:19.96   178  
 19 Esme Bird                  9 Weston SM                      3:20.02   178  
 20 Orla McKay                 9 Bridgwater                     3:20.69   175  
 21 Kayleigh Parker            9 Bridgwater                     3:22.29   170  
 22 Neve Bakewell              9 BathDolphin                    3:23.38   166  
 23 Susan Ross                 9 Chard                          3:23.48   166  
 24 Millie Tyler               9 TauntonDeane                   3:24.27   163  
 25 Alexandra Withey           9 Keynsham                       3:25.88   158  
 26 Chloe Edrich               9 Bridgwater                     3:30.31   145  
 27 Rebecca Hodder             9 Weston SM                      3:35.02   131  
 28 Alicia Pollard             9 Weston SM                      3:36.45   127  
 29 Molly Carter               9 Yeovil                         3:41.10   116  
 30 Olivia Locke               9 BathDolphin                    3:46.89   103  
 -- Jade Hawkins               9 Chard                               NS        
 
Event 702  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  3:16.20
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emma Clarke               10 TauntonDeane                   2:29.80   485  
  2 Sammy Coates              10 Millfield                      2:36.12   427  
  3 Georgia Ardren            10 TauntonDeane                   2:37.00   420  
  4 Lucy Davies               10 Weston SM                      2:37.96   412  
  5 Sophie Abrahams           10 TauntonDeane                   2:38.57   407  
  6 Alice Bluffield           10 TauntonDeane                   2:38.73   405  
  7 Abigail Lacey             10 Keynsham                       2:39.90   396  
  8 Maddy Hamlett             10 Street                         2:40.91   388  
  9 Elsie Emery               10 Chard                          2:41.93   380  
 10 Maddy White               10 Yeovil                         2:43.13   371  
 11 Siobhan Ellett            10 Wellington W                   2:45.38   354  
 12 EvaN King                 10 Weston SM                      2:49.22   328  
 13 Indea Lucas               10 Weston SM                      2:49.80   324  
 14 Chloe Mayhew              10 Wellington W                   2:52.17   309  
 15 Jasmine Boucher           10 Yeovil                         2:53.80   299  
 16 Ellie Chappell            10 Clevedon                       2:54.42   295  
 17 Sophie Duggan             10 Yeovil                         2:54.77   293  
 18 Millie Dadds              10 Weston SM                      2:57.26   279  
 19 Ella McNulty              10 Millfield                      2:59.52   266  
 20 Frances Budd              10 Yeovil                         2:59.88   264  
 21 Jessica Cowie             10 Yeovil                         3:03.21   247  
 22 Abigail Bradford          10 Millfield                      3:06.33   232  
 23 Keira-Leigh Underhill     10 Frome                          3:09.74   216  
 24 Lauren Gifford            10 Weston SM                      3:10.99   211  
 25 Charlotte Bowden          10 Weston SM                      3:11.36   209  
 26 Ciara Halpin              10 Backwell                       3:18.21   182  
 -- Brooke Edwards            10 Weston SM                           NS        
 
Event 702  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  2:59.70
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beth Aitchison            11 Yeovil                         2:30.09   501  
  2 Lauren Harrison           11 Chard                          2:31.06   490  
  3 Georgie Kloos             11 Millfield                      2:35.77   446  
  4 Susie Barnes              11 BathDolphin                    2:40.02   410  
  5 Laura Hill                11 TauntonDeane                   2:40.31   406  
  6 Fenella Chamberlain       11 Millfield                      2:41.05   401  
  7 Sophie Gould              11 Street                         2:41.09   400  
  8 Niobe Reed                11 TauntonDeane                   2:41.38   398  
  9 Alex Best                 11 Yeovil                         2:43.67   381  
 10 Megan Finnie              11 Clevedon                       2:43.88   378  
 11 Kelsey Khardine           11 Clevedon                       2:44.38   374  
 12 Rebecca Bowles            11 Yeovil                         2:44.84   371  
 13 Louisa Emery              11 Backwell                       2:45.64   365  
 14 Alice Dixon               11 Frome                          2:46.93   356  
 15 Esmee Charley             11 BathDolphin                    2:47.35   353  
 16 Sorrine Hartnup           11 Street                         2:48.38   345  
 17 Chloe Bryant              11 Chard                          2:56.59   292  
 18 Georgina Sharp            11 Yeovil                         2:57.16   289  
 19 Ellen Cornish             11 Weston SM                      2:58.64   281  
 -- Martha Harris             11 Frome                               NS        
 -- Charlotte Rogers          11 TauntonDeane                        NS        
 -- Amber Harris              11 Millfield                           NS        
 -- Anna Self                 11 Keynsham                            NS        
 -- Tessa Down                11 Chard                               NS        
 
Event 702  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  2:46.30
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emily Parfitt             12 Keynsham                       2:18.53   629  
  2 Hannah Smith              12 Millfield                      2:22.23   584  
  3 Kirstie Manning           12 TauntonDeane                   2:22.37   582  
  4 Elizabeth Warnes          12 Clevedon                       2:24.49   557  
  5 Caitlin Brown             12 Millfield                      2:26.75   532  
  6 Amy Lock                  12 TauntonDeane                   2:26.89   531  
  7 Vidya Sondhi              12 Millfield                      2:27.98   520  
  8 Holly Gullick             12 Weston SM                      2:31.75   482  
  9 Elly Clement              12 Millfield                      2:31.78   481  
 10 Abigail Dare              12 Chard                          2:33.19   467  
 11 Keren Greenow             12 TauntonDeane                   2:33.20   467  
 12 Lucy Gregory              12 Yeovil                         2:33.39   465  
 13 Danielle Radford          12 Keynsham                       2:34.64   454  
 14 Jodie Hake                12 Chard                          2:37.20   431  
 15 Kate Archer               12 TauntonDeane                   2:37.39   429  
 16 Jessica Mathieson         12 Chard                          2:37.63   427  
 17 Sadie Coles               12 Weston SM                      2:38.45   421  
 18 Ella Mandell-Lynn         12 BathDolphin                    2:38.57   420  
 19 Rachel Palarm             12 Frome                          2:39.45   412  
 20 Jennie Kuht               12 Weston SM                      2:39.53   412  
 21 Geraldine Hill            12 BathDolphin                    2:40.26   405  
 22 Ellen Thorne              12 Yeovil                         2:44.10   376  
 23 Natasha Broad             12 TauntonDeane                   2:47.08   353  
 -- Abiola Roberts            12 Millfield                           NS        
 
Event 702  Girls 13 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 13:  2:37.70
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abi Abrahams              13 TauntonDeane                   2:09.49   750  
  2 Abigail Houston           13 Millfield                      2:11.06   726  
  3 Olivia Handley            13 Millfield                      2:14.95   671  
  4 Stephanie Reynolds        13 Clevedon                       2:15.09   669  
  5 Kimberley Martin          13 Millfield                      2:16.92   645  
  6 Katrina Rushmer           13 Millfield                      2:17.19   641  
  7 Madeline Ryder            13 Chard                          2:18.48   625  
  8 Rebecca Locke             13 TauntonDeane                   2:21.04   593  
  9 Lucinda Hoy-green         13 Weston SM                      2:22.85   572  
 10 Courtney Bishop           13 Yeovil                         2:23.88   560  
 11 Victoria Edwards          13 Millfield                      2:23.93   560  
 12 Kate Watkins              13 Weston SM                      2:25.84   539  
 13 Kimberley Taylor          13 TauntonDeane                   2:26.89   527  
 14 Hannah Pullinger          13 Chard                          2:27.42   521  
 15 Charlotte Curry           13 Street                         2:27.57   520  
 16 Bronwyn Clifford          13 Yeovil                         2:28.21   513  
 17 Fiona Craib               13 Keynsham                       2:29.33   502  
 18 Yasmin Andrews-Urvoy      13 Yeovil                         2:29.55   500  
 19 Katie Davies              13 Weston SM                      2:29.58   500  
 20 Emma Wilson               13 TauntonDeane                   2:30.06   495  
 21 Emma Whitemore            13 TauntonDeane                   2:30.67   488  
 22 Laura Case                13 Yeovil                         2:51.70   319  
 -- Hannah Stevens            13 TauntonDeane                        NS        
 -- Emily Dixon               13 Frome                               NS        
 -- Loren Bleaken             13 Keynsham                            NS        
 
Event 702  Girls 14-15 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Georgina Allin            14 Millfield                      2:13.20        
  2 Laura Biddiscombe         14 Street                         2:15.85        
  3 Charley Stone             14 Yeovil                         2:16.67        
  4 Coral Whittle             15 Keynsham                       2:16.89        
  5 Jess Barham               14 Bridgwater                     2:16.95        
  6 Sarah Ovens               14 TauntonDeane                   2:18.62        
  7 Hayley Bidgood            15 Keynsham                       2:19.60        
  8 Rebecca Cornish           15 BathDolphin                    2:20.11        
  9 Emily Voisey              15 Weston SM                      2:20.66        
 10 Sophie Nurcombe           15 TauntonDeane                   2:21.51        
 11 Rebecca Parsons           14 Clevedon                       2:23.24        
 12 Eleanor Hussey            14 Millfield                      2:23.83        
 13 Verity Brunwin            15 Keynsham                       2:24.13        
 14 Millie Williams           14 TauntonDeane                   2:25.87        
 15 Amber Summerell           14 Clevedon                       2:26.56        
 16 Katherine Shaw            15 Street                         2:27.40        
 17 Beckie Rutherford         14 Chard                          2:27.58        
 18 Sophie Feboul             15 Clevedon                       2:28.15        
 19 Ruby Lynch                14 Clevedon                       2:29.85        
 20 Rachel Li                 14 BathDolphin                    2:30.03        
 21 Laura Neal                14 Clevedon                       2:31.42        
 22 Robyn Sharp               14 Yeovil                         2:31.81        
 23 Pippa Barnes              14 BathDolphin                    2:33.35        
 24 Charley Chandler          14 TauntonDeane                   2:34.09        
 25 Georgia Lang              14 Street                         2:40.38        
 -- Alicia Symes              15 Bridgwater                          DQ        
 -- Philippa Cochran          15 Millfield                           NS        
 -- Jess Wood                 15 Street                              NS        
 -- Danielle Appleford        14 Clevedon                            NS        
 -- Catherine Ryder           15 Chard                               NS        
 
Event 702  Girls 16-17 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Basia Capstick            16 Millfield                      2:17.13        
  2 Rebecca Alford            17 Weston SM                      2:18.01        
  3 Nicki Morgan              17 Yeovil                         2:20.05        
  4 Tracey Kidner             17 TauntonDeane                   2:25.50        
  5 Megan Prideaux            17 Clevedon                       2:25.59        
  6 Emily Wilson              17 Chard                          2:26.02        
  7 Alice Hudson              17 Wells Mallet                   2:27.31        
  8 Hayley Burston            17 Clevedon                       2:28.26        
  9 Amy Rodger                17 Chard                          2:33.13        
 10 Claire Hawley             16 Millfield                      2:36.33        
 -- Lucy Down                 17 Chard                               NS        
 -- Liesje Van der Velde      17 Millfield                           NS        
 -- Talia Slater              17 Millfield                           NS        
 
Event 702  Girls 18 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 18&O:  2:29.30
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Victoria Rayson           18 TauntonDeane                        NS        
 -- Sarah Foulds              18 Millfield                           NS