Licensed to Somerset ASA Championship Meet
                                      HY-TEK's Meet Manager 15/03/2009 06:52 PM
                 Somerset ASA Championships & Age Groups 2009                  
                          Hutton Moor 15th March 2009                          
                                    Results                                    
 
Event 617  Girls 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Victoria Rayson           18 TauntonDeane           28.14      27.50        
  2 Katrina Rushmer           13 Millfield              28.16      28.33   747  
  3 Sophie Allin              16 Millfield              28.70      28.64        
  4 Victoria Beach            15 TauntonDeane           28.89      28.72        
  4 Abby Rimmer               16 Millfield              28.25      28.72        
  6 Stephanie Reynolds        13 Clevedon               28.52      28.74   718  
  7 Hayley Bidgood            15 Keynsham               29.06      28.81        
  8 Basia Capstick            16 Millfield              29.04      29.69        
 
Event 617  Girls 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Victoria Rayson           18 TauntonDeane                      28.14     q  
  1 Katrina Rushmer           13 Millfield                         28.16  q760  
  1 Abby Rimmer               16 Millfield                         28.25     q  
  1 Victoria Beach            15 TauntonDeane                      28.89     q  
  1 Georgina Allin            14 Millfield                         29.11     q  
  2 Stephanie Reynolds        13 Clevedon                          28.52  q734  
  2 Sophie Allin              16 Millfield                         28.70     q  
  2 Hayley Bidgood            15 Keynsham                          29.06     q  
  2 Charley Stone             14 Yeovil                            29.52     q  
  2 Rebecca Alford            17 Weston SM                         29.70     q  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
  3 Basia Capstick            16 Millfield                         29.04     q  
  3 Abi Abrahams              13 TauntonDeane                      29.14  q692  
  3 Sherilyn Perkins          15 TauntonDeane                      29.27     q  
  3 Rebecca Cornish           15 BathDolphin                       29.27     q  
  3 Jess Barham               14 Bridgwater                        29.57     q  
  3 Megan Prideaux            17 Clevedon                          30.13     q  
  4 Ellena Ibal               16 Clevedon                          29.20     q  
  4 Madeline Ryder            13 Chard                             29.40  q674  
  4 Rebecca Parsons           14 Clevedon                          29.83     q  
  4 Jenni Gilbert             17 Clevedon                          30.33     q  
  5 Abigail Lavallin          16 Millfield                         29.41     q  
  5 Catherine Ryder           15 Chard                             29.93     q  
  5 Gina McGuinness           14 Frome                             30.00     q  
  5 Courtney Bishop           13 Yeovil                            30.16  q627  
  5 Hayley Burston            17 Clevedon                          30.61     q  
  6 Nicola James              16 Backwell                          29.81     q  
  6 Beckie Rutherford         14 Chard                             30.03     q  
  6 Olivia Handley            13 Millfield                         30.20  q624  
  6 Verity Brunwin            15 Keynsham                          30.27     q  
  6 Charlotte Bennett         18 Chard                             31.31     q  
  7 Rachel Li                 14 BathDolphin                       30.16     q  
  7 Emily Voisey              15 Weston SM                         30.38     q  
  7 Yasmin Andrews-Urvoy      13 Yeovil                            30.54  q603  
  7 Saskia Osborne            16 Chard                             30.60     q  
  7 Alice Hudson              17 Wells Mallet                      31.38     q  
  8 Eleanor Hussey            14 Millfield                         30.25     q  
  8 Coral Whittle             15 Keynsham                          30.49     q  
  8 Emily Dixon               13 Frome                             30.56  q602  
  8 Rachael Barr              16 Bridgwater                        30.65     q  
  8 Georgia Rex               17 Yeovil                            31.61     q  
  9 Laura Biddiscombe         14 Street                            30.30        
  9 Gemma Carroll             14 Street                            30.30        
  9 Alicia Symes              15 Bridgwater                        30.51        
  9 Hannah Pullinger          13 Chard                             30.62   599  
  9 Charlotte Ellis           16 Clevedon                          31.82        
  9 Kristine Brown            18 Keynsham                          31.84        
 10 Kate Watkins              13 Weston SM                         30.68   595  
 10 Nicola Yeates             15 Wells Mallet                      30.69        
 10 Jess Harrington           16 Chard                             31.91        
 10 Jenny Wilkins             30 BathDolphin                       32.18        
 11 Danielle Appleford        14 Clevedon                          30.55        
 11 Catherine Thomas          15 Yeovil                            30.76        
 11 Rebecca Locke             13 TauntonDeane                      30.87   585  
 11 Poppy Tuck                16 Ilminster SC                      32.09        
 12 Lucinda Hoy-green         13 Weston SM                         30.93   581  
 12 Sophie Nurcombe           15 TauntonDeane                      30.94        
 12 Amber Summerell           14 Clevedon                          31.11        
 12 Claire Hawley             16 Millfield                         32.18        
 13 Annabel Maggs             15 Yeovil                            31.30        
 13 Bronwyn Clifford          13 Yeovil                            31.71   539  
 13 Hannah Carter             14 Backwell                          32.31        
 14 Charlotte Curry           13 Street                            31.72   539  
 14 Sophie Hicks              15 Clevedon                          31.89        
 14 Ruby Lynch                14 Clevedon                          32.43        
 15 Sophie Feboul             15 Clevedon                          31.93        
 15 Phoebe Dyer               13 TauntonDeane                      32.07   520  
 15 Charley Chandler          14 TauntonDeane                      32.49        
 16 Tarina Francis            13 Chard                             32.18   515  
 16 Roisin Cogan              15 BathDolphin                       32.34        
 16 Jade Parris               14 Ilminster SC                      32.97        
 16 Laura Neal                14 Clevedon                          32.97        
 17 Helena Taylor             13 Bridgwater                        32.47   500  
 17 Lydia Riches              15 Chard                             33.05        
 18 Victoria Edwards          13 Millfield                         32.62   493  
 18 Lucy Hegarty              14 Backwell                          33.15        
 18 Kate Setchell             15 Chard                             33.31        
 19 Hannah Symes              13 Bridgwater                        32.99   476  
 19 Chloe O'Sullivan          15 BathDolphin                       33.59        
 19 Robyn Sharp               14 Yeovil                            34.16        
 20 Laura Coombs              13 Chard                             33.20   467  
 20 Georgia Lang              14 Street                            34.72        
 20 Lina White                15 BathDolphin                       34.81        
 21 Fiona Craib               13 Keynsham                          33.45   455  
 21 Louise Watson             14 Street                            35.52        
 22 Laura Case                13 Yeovil                            33.53   452  
 23 Suzannah King             13 Clevedon                          33.57   451  
 24 Emily Pocock              13 Keynsham                          33.70   445  
 25 Maddie Barber             13 Chard                             34.05   430  
 26 Rebecca Coates            13 BathDolphin                       36.05   354  
 -- Rachel Akerman            15 Yeovil                               DQ        
 -- Rebecca Bennett           16 Chard                                NS        
 -- Kimberley Taylor          13 TauntonDeane                         NS        
 -- Liesje Van der Velde      17 Millfield                            NS        
 -- Philippa Cochran          15 Millfield                            NS        
 -- Lucy Down                 17 Chard                                NS        
 -- Anne Vilgers              18 Millfield                            NS        
 -- Sarah Foulds              18 Millfield                            NS        
 -- Pippa Barnes              14 BathDolphin                          NS        
 -- Verity Cook               13 BathDolphin                          NS        
 -- Louisa Langman            13 BathDolphin                          NS        
 -- Kaite Stenner             17 BathDolphin                          NS        
 -- Loren Bleaken             13 Keynsham                             NS        
 -- Hannah Stevens            13 TauntonDeane                         NS        
 -- Abigail Bray              17 Millfield                            NS        
 -- Talia Slater              17 Millfield                            NS        
 
Event 618  Boys 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Thomas Green              17 Millfield              24.22      24.49        
  2 James Disney-May          16 Millfield              24.79      24.56        
  3 Joe Marsh                 18 TauntonDeane           24.21      24.61        
  4 Adam Strawford            18 Millfield              25.25      24.96        
  5 Jack Chaffey              17 TauntonDeane           25.26      25.51        
  6 William Fuller            17 Millfield              25.46      25.56        
  7 Tiff Wintle               26 Street                 25.30      25.57        
  8 James Prole               15 TauntonDeane           25.50      25.72        
 
Event 618  Boys 13 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joe Marsh                 18 TauntonDeane                      24.21     q  
  1 James Disney-May          16 Millfield                         24.79     q  
  1 James Prole               15 TauntonDeane                      25.50     q  
  1 Bartek Krzyzaniak         14 Weston SM                         25.55  q713  
  1 James Chater              13 Millfield                         27.16  q616  
  2 Thomas Green              17 Millfield                         24.22     q  
  2 Joe Clark                 16 Millfield                         25.55     q  
  2 Liam Kitto                15 Yeovil                            25.85     q  
  2 Tom Bielich               14 Millfield                         26.88  q617  
  2 Nick Kuht                 13 Weston SM                         27.46  q596  
  2 Thomas Iles               13 Millfield                         27.46  q596  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
  3 Adam Strawford            18 Millfield                         25.25     q  
  3 Dexter Taggart            16 Yeovil                            25.74     q  
  3 Oliver Tratt              15 Weston SM                         26.20     q  
  3 Thomas Matthews           14 Millfield                         26.94  q612  
  4 Jack Chaffey              17 TauntonDeane                      25.26     q  
  4 Joshua Alfred             16 Millfield                         25.91     q  
  4 Adam Parchment            15 Bridgwater                        26.28     q  
  4 Nick Constable            14 TauntonDeane                      27.11  q600  
  4 Michael Capstick          13 TauntonDeane                      27.75  q577  
  5 Tiff Wintle               26 Street                            25.30     q  
  5 Thomas Litten             16 Millfield                         26.07     q  
  5 Michael Thomson           15 Millfield                         26.44     q  
  5 Ryan Hall                 15 Millfield                         26.44     q  
  5 Tim Inns                  14 NRSC                              27.75  q560  
  5 George Mather             13 Millfield                         28.19  q551  
  6 William Fuller            17 Millfield                         25.46     q  
  6 Edward Tye                16 Street                            26.32     q  
  6 Connor Banks              14 TauntonDeane                      27.97  q547  
  6 Tom Jones                 13 Clevedon                          28.22  q548  
  7 Freddie White             17 Millfield                         25.63     q  
  7 Samuel Johnson            15 Yeovil                            26.47     q  
  7 Chris Harrison            16 Chard                             26.66     q  
  7 Jake Odey                 14 TauntonDeane                      28.00  q545  
  7 Joshua Booth              13 Millfield                         28.74  q518  
  8 Jonathan Lane             17 Millfield                         25.64     q  
  8 Jack Fish                 15 Chard                             26.78     q  
  8 Robert East               16 Millfield                         27.05     q  
  8 Bruno Banks               14 Millfield                         28.35  q525  
  8 Luke Van Den Barselaar    13 Chard                             29.10  q498  
  9 James Godwin              17 Frome                             25.85        
  9 George Forbes             15 Weston SM                         27.16        
  9 George Musgrave           16 Street                            27.41        
  9 Dominic Hudson            14 Millfield                         28.49   517  
  9 Oliver Willis             13 Bridgwater                        29.36   485  
 10 Tristan Vearncombe        18 TauntonDeane                      25.92        
 10 Harry Thornton            15 Clevedon                          27.30        
 10 Richard Hill              16 Backwell                          27.55        
 10 Harri Elmer               14 Keynsham                          28.60   511  
 10 Daniel Andrews            13 Chard                             29.47   479  
 11 Steve Bowen               18 Clevedon                          26.13        
 11 Dacre Capstick            15 Millfield                         27.31        
 11 Karl Bryant               16 TauntonDeane                      28.31        
 11 Henry Breakwell           14 Millfield                         28.95   492  
 11 George Lavallin           13 Millfield                         29.75   465  
 12 Josh Muschamp             18 Backwell                          26.47        
 12 Ross Mould                15 Backwell                          27.43        
 12 Olly Wells                14 Yeovil                            28.98   490  
 12 Jake Hallam               13 Chard                             29.83   460  
 13 Mark Richardson           17 Millfield                         26.56        
 13 Ryan Gay                  15 BathDolphin                       27.64        
 13 James Peek                14 Millfield                         29.00   489  
 13 Charlie Cooksley          13 Bridgwater                        30.18   443  
 14 Steven Minter             18 TauntonDeane                      26.59        
 14 Curtis Watkins            15 Weston SM                         27.74        
 14 Scott Gibbs               14 Bridgwater                        29.19   479  
 14 Sean Fletcher             13 Bridgwater                        30.28   438  
 15 Thomas Stephens           18 Wells Mallet                      26.77        
 15 Matthew Chapman           15 Bridgwater                        27.93        
 15 Adam Bristow              14 Chard                             29.23   476  
 15 Kody Richards             13 Street                            30.40   432  
 16 Josh Cluer                17 Millfield                         26.82        
 16 Alex Lock                 15 TauntonDeane                      28.33        
 16 Luke Headford             14 Keynsham                          29.25   475  
 16 Joel Knight               13 Millfield                         30.45   430  
 17 Ross Merritt              17 Wincanton                         26.91        
 17 Tom Roberts               15 Weston SM                         28.55        
 17 Tommy Denning             14 Street                            29.31   473  
 17 Lee Hicks                 13 Clevedon                          30.60   423  
 18 Nick Parks                17 BathDolphin                       27.36        
 18 Nick Kelly                15 Clevedon                          28.74        
 18 Dan Jones                 14 Weston SM                         29.47   465  
 18 Justin Bell               13 Millfield                         30.71   418  
 19 Brett Flower              17 Street                            27.53        
 19 Alec Gahame               15 Weston SM                         28.75        
 19 Jordan Moore              14 Millfield                         29.51   463  
 19 Jamie Spiller             13 Chard                             30.72   418  
 20 John Richardson           17 Street                            27.95        
 20 Alex Lawrie               15 Keynsham                          28.95        
 20 Daniel Brown              14 Frome                             29.73   451  
 20 David Cook                13 BathDolphin                       31.23   395  
 21 Greg Kyd                  21 Bridgwater                        28.28        
 21 Sam Thornton              17 Clevedon                          28.28        
 21 Joseph Solway             15 Wells Mallet                      29.23        
 21 Jonathan Crees            14 Chard                             30.01   438  
 21 Ben Fowler                13 Chard                             31.52   382  
 22 Nathan Brown              15 Wells Mallet                      29.30        
 22 James Rutherford          14 Chard                             30.02   437  
 22 Lawrence Wood             13 Wells Mallet                      31.58   380  
 23 Tom Carter                18 Backwell                          28.39        
 23 Robert Collyer            15 Wincanton                         29.72        
 23 Adam Carthew              14 Bridgwater                        30.33   423  
 23 Liam Clarke               13 TauntonDeane                      31.98   364  
 24 James Thompson            17 BathDolphin                       28.51        
 24 Benjamin Murcer           14 Yeovil                            31.07   389  
 24 Nathan Ensor              13 Yeovil                            32.03   362  
 25 Liam O'Sullivan           17 BathDolphin                       28.83        
 25 Wilf Gosden               13 Chard                             32.23   354  
 26 Robert Dean               17 Wells Mallet                      29.47        
 26 Simon Bevan               13 Wells Mallet                      34.07   289  
 27 Ashley Reeves             19 Ilminster SC                      29.69        
 -- Gareth Bradnock           13 Keynsham                             NS        
 -- Joel Abraham              15 Keynsham                             NS        
 -- Thomas Liu                16 Yeovil                               NS        
 -- Martin Bleaken            15 Keynsham                             NS        
 -- Joss Bennett              13 Keynsham                             NS        
 -- Nicholas Lowe             15 Millfield                            NS        
 -- Matthew Roach             13 Wincanton                            NS        
 
Event 619  Girls 13 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 13:  37.30
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abi Abrahams              13 TauntonDeane                     31.16   735  
  2 Stephanie Reynolds        13 Clevedon                         31.26   728  
  3 Katrina Rushmer           13 Millfield                        31.67   702  
  4 Abigail Houston           13 Millfield                        32.11   674  
  5 Esme Gullick              13 Weston SM                        32.32   662  
  6 Olivia Handley            13 Millfield                        32.63   644  
  7 Emily Dixon               13 Frome                            33.88   575  
  8 Tarina Francis            13 Chard                            34.25   556  
  9 Madeline Ryder            13 Chard                            34.85   527  
 10 Lucinda Hoy-green         13 Weston SM                        35.14   513  
 11 Kate Watkins              13 Weston SM                        35.17   512  
 12 Yasmin Andrews-Urvoy      13 Yeovil                           35.19   511  
 13 Courtney Bishop           13 Yeovil                           35.27   507  
 14 Rebecca Locke             13 TauntonDeane                     35.34   503  
 15 Laura Coombs              13 Chard                            35.42   500  
 16 Charlotte Curry           13 Street                           35.55   495  
 17 Phoebe Dyer               13 TauntonDeane                     36.49   455  
 18 Suzannah King             13 Clevedon                         36.70   446  
 19 Maddie Barber             13 Chard                            37.29   423  
 20 Rebecca Coates            13 BathDolphin                      39.47   347  
 -- Laura Case                13 Yeovil                              DQ        
 -- Hannah Stevens            13 TauntonDeane                        NS        
 -- Loren Bleaken             13 Keynsham                            NS        
 
Event 619  Girls 14 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 14:  36.20
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gemma Carroll             14 Street                           31.94        
  2 Eleanor Hussey            14 Millfield                        32.63        
  3 Jess Barham               14 Bridgwater                       32.92        
  4 Georgina Allin            14 Millfield                        33.15        
  5 Gina McGuinness           14 Frome                            33.42        
  6 Amber Summerell           14 Clevedon                         33.55        
  7 Beckie Rutherford         14 Chard                            33.80        
  8 Charley Stone             14 Yeovil                           34.06        
  9 Rebecca Parsons           14 Clevedon                         34.09        
 10 Laura Biddiscombe         14 Street                           35.93        
 11 Robyn Sharp               14 Yeovil                           36.13        
 12 Ruby Lynch                14 Clevedon                         36.68        
 13 Rachel Li                 14 BathDolphin                      37.12        
 14 Laura Neal                14 Clevedon                         37.38        
 15 Charley Chandler          14 TauntonDeane                     38.72        
 16 Lucy Hegarty              14 Backwell                         38.86        
 17 Louise Watson             14 Street                           39.13        
 18 Georgia Lang              14 Street                           40.21        
 
Event 619  Girls 15 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 15:  35.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Beach            15 TauntonDeane                     30.34        
  2 Hayley Bidgood            15 Keynsham                         32.66        
  3 Sophie Nurcombe           15 TauntonDeane                     32.99        
  4 Verity Brunwin            15 Keynsham                         33.45        
  5 Alicia Symes              15 Bridgwater                       33.80        
  6 Rebecca Cornish           15 BathDolphin                      33.83        
  7 Sophie Hicks              15 Clevedon                         34.60        
  8 Sophie Feboul             15 Clevedon                         35.27        
  9 Coral Whittle             15 Keynsham                         35.69        
 10 Lina White                15 BathDolphin                      37.40        
 11 Chloe O'Sullivan          15 BathDolphin                      38.33        
 12 Rachel Akerman            15 Yeovil                           38.86        
 
Event 619  Girls 16 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 16:  35.40
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sophie Allin              16 Millfield                        30.60        
  2 Abby Rimmer               16 Millfield                        31.19        
  3 Abigail Lavallin          16 Millfield                        31.89        
  4 Nicola James              16 Backwell                         33.01        
  5 Basia Capstick            16 Millfield                        33.53        
  6 Rachael Barr              16 Bridgwater                       33.56        
  7 Ellena Ibal               16 Clevedon                         33.93        
  8 Charlotte Ellis           16 Clevedon                         35.35        
  9 Claire Hawley             16 Millfield                        35.67        
 10 Aimee Obern               16 Wells Mallet                     37.94        
 -- Rebecca Bennett           16 Chard                               NS        
 
Event 619  Girls 17 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 17&O:  35.20
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Rayson           18 TauntonDeane                     30.53        
  2 Abigail Bidgood           19 Keynsham                         33.10        
  3 Jenni Gilbert             17 Clevedon                         33.54        
  4 Jenny Wilkins             30 BathDolphin                      35.02        
  5 Georgia Rex               17 Yeovil                           35.06        
  6 Megan Prideaux            17 Clevedon                         35.52        
 -- Lucy Down                 17 Chard                               NS        
 -- Hayley Burston            17 Clevedon                            NS        
 -- Talia Slater              17 Millfield                           NS        
 -- Liesje Van der Velde      17 Millfield                           NS        
 
Event 620  Boys 13 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 13:  36.70
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Iles               13 Millfield                        28.93   681  
  2 Michael Capstick          13 TauntonDeane                     30.28   595  
  3 James Chater              13 Millfield                        30.60   576  
  4 Jake Hallam               13 Chard                            31.59   521  
  5 George Mather             13 Millfield                        31.78   511  
  6 Joshua Booth              13 Millfield                        31.81   508  
  7 Oliver Willis             13 Bridgwater                       32.75   463  
  8 Charlie Cooksley          13 Bridgwater                       33.00   451  
  9 Daniel Andrews            13 Chard                            33.21   441  
 10 Nick Kuht                 13 Weston SM                        33.36   435  
 11 George Lavallin           13 Millfield                        34.09   404  
 12 Luke Van Den Barselaar    13 Chard                            34.29   396  
 13 Lee Hicks                 13 Clevedon                         34.55   385  
 14 Joel Knight               13 Millfield                        34.69   380  
 15 Gareth Bradnock           13 Keynsham                         35.57   347  
 16 Justin Bell               13 Millfield                        35.86   337  
 17 Sean Fletcher             13 Bridgwater                       35.95   335  
 18 David Cook                13 BathDolphin                      39.22   241  
 -- Tom Jones                 13 Clevedon                            DQ        
 -- Joss Bennett              13 Keynsham                            NS        
 -- Matthew Roach             13 Wincanton                           NS        
 
Event 620  Boys 14 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 14:  34.40
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Bielich               14 Millfield                        29.43   622  
  2 Nick Constable            14 TauntonDeane                     30.19   576  
  3 Thomas Matthews           14 Millfield                        30.23   574  
  4 Jake Odey                 14 TauntonDeane                     30.26   572  
  5 Connor Banks              14 TauntonDeane                     30.98   532  
  6 Tim Inns                  14 NRSC                             31.37   511  
  7 Bruno Banks               14 Millfield                        31.99   480  
  8 Luke Headford             14 Keynsham                         32.27   466  
  9 Olly Wells                14 Yeovil                           32.31   465  
 10 Tommy Denning             14 Street                           32.42   459  
 11 Dominic Hudson            14 Millfield                        32.54   454  
 12 Harri Elmer               14 Keynsham                         33.18   426  
 13 Scott Gibbs               14 Bridgwater                       34.06   390  
 14 Henry Breakwell           14 Millfield                        34.82   360  
 15 Daniel Brown              14 Frome                            35.07   352  
 16 Benjamin Murcer           14 Yeovil                           37.03   289  
 -- Jack Bradford             14 Chard                               NS        
 
Event 620  Boys 15 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 15:  32.70
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Lowe             15 Millfield                        26.12        
  2 James Prole               15 TauntonDeane                     28.20        
  3 Michael Thomson           15 Millfield                        28.62        
  4 Adam Parchment            15 Bridgwater                       29.19        
  5 Jack Fish                 15 Chard                            29.24        
  6 Ryan Hall                 15 Millfield                        29.49        
  7 George Forbes             15 Weston SM                        29.89        
  8 Ryan Gay                  15 BathDolphin                      30.05        
  9 Liam Kitto                15 Yeovil                           30.36        
 10 Daniel Rutter             15 Wells Mallet                     30.51        
 11 Harry Thornton            15 Clevedon                         31.49        
 12 Samuel Johnson            15 Yeovil                           31.61        
 13 Alex Lock                 15 TauntonDeane                     31.94        
 14 Dacre Capstick            15 Millfield                        32.38        
 15 Matthew Chapman           15 Bridgwater                       32.50        
 16 Alex Lawrie               15 Keynsham                         34.72        
 -- Kevin Chi-Wai Vong        15 TauntonDeane                        NS        
 -- Martin Bleaken            15 Keynsham                            NS        
 
Event 620  Boys 16 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 16:  32.20
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Disney-May          16 Millfield                        26.91        
  2 Robert East               16 Millfield                        28.06        
  3 Dexter Taggart            16 Yeovil                           28.15        
  4 Joe Clark                 16 Millfield                        28.87        
  5 George Musgrave           16 Street                           30.23        
  6 Joshua Alfred             16 Millfield                        30.64        
  7 George Graham             16 Wincanton                        30.84        
 -- Thomas Liu                16 Yeovil                              NS        
 
Event 620  Boys 17 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 17&O:  31.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joe Marsh                 18 TauntonDeane                     26.40        
  2 Xander Beaton             18 Millfield                        26.56        
  3 Adam Strawford            18 Millfield                        27.61        
  4 Richard Hill              21 Bridgwater                       27.82        
  5 Freddie White             17 Millfield                        28.19        
  6 Jack Chaffey              17 TauntonDeane                     28.36        
  7 Josh Cluer                17 Millfield                        28.51        
  8 Josh Muschamp             18 Backwell                         29.08        
  9 Steven Minter             18 TauntonDeane                     29.23        
 10 Nick Parks                17 BathDolphin                      29.35        
 11 Tristan Vearncombe        18 TauntonDeane                     29.94        
 12 Sam Thornton              17 Clevedon                         30.03        
 13 Mark Richardson           17 Millfield                        30.08        
 14 Brett Flower              17 Street                           30.88        
 15 Greg Kyd                  21 Bridgwater                       30.98        
 16 James Thompson            17 BathDolphin                      31.74        
 17 Thomas Stephens           18 Wells Mallet                     32.01        
 18 Liam O'Sullivan           17 BathDolphin                      33.00        
 -- Steve Bowen               18 Clevedon                            DQ        
 
Event 621  Girls 13 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 13:  38.70
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Esme Gullick              13 Weston SM                        32.42   723  
  2 Abigail Houston           13 Millfield                        32.90   694  
  3 Stephanie Reynolds        13 Clevedon                         33.21   675  
  4 Kate Watkins              13 Weston SM                        34.07   627  
  5 Katrina Rushmer           13 Millfield                        34.16   623  
  6 Emily Dixon               13 Frome                            34.73   594  
  7 Yasmin Andrews-Urvoy      13 Yeovil                           34.81   589  
  8 Victoria Edwards          13 Millfield                        34.95   582  
  9 Abi Abrahams              13 TauntonDeane                     35.10   575  
 10 Olivia Handley            13 Millfield                        35.13   572  
 11 Rebecca Locke             13 TauntonDeane                     36.10   527  
 12 Tarina Francis            13 Chard                            36.14   526  
 13 Laura Coombs              13 Chard                            36.24   521  
 14 Courtney Bishop           13 Yeovil                           36.36   515  
 15 Phoebe Dyer               13 TauntonDeane                     36.45   512  
 16 Madeline Ryder            13 Chard                            36.82   495  
 17 Hannah Pullinger          13 Chard                            36.85   494  
 18 Charlotte Curry           13 Street                           37.43   471  
 19 Lucinda Hoy-green         13 Weston SM                        37.97   448  
 20 Suzannah King             13 Clevedon                         38.64   424  
 21 Bronwyn Clifford          13 Yeovil                           40.25   369  
 22 Laura Case                13 Yeovil                           42.15   314  
 23 Rebecca Coates            13 BathDolphin                      43.59   276  
 -- Hannah Stevens            13 TauntonDeane                        NS        
 -- Loren Bleaken             13 Keynsham                            NS        
 -- Kimberley Taylor          13 TauntonDeane                        NS        
 
Event 621  Girls 14 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 14:  37.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jess Barham               14 Bridgwater                       32.46        
  2 Beckie Rutherford         14 Chard                            33.57        
  3 Rachel Li                 14 BathDolphin                      34.27        
  4 Danielle Appleford        14 Clevedon                         34.36        
  5 Eleanor Hussey            14 Millfield                        34.60        
  6 Gemma Carroll             14 Street                           34.85        
  7 Amber Summerell           14 Clevedon                         35.43        
  8 Charley Stone             14 Yeovil                           36.45        
  9 Gina McGuinness           14 Frome                            36.56        
 10 Laura Biddiscombe         14 Street                           36.73        
 11 Hannah Carter             14 Backwell                         36.82        
 12 Lucy Hegarty              14 Backwell                         37.26        
 13 Robyn Sharp               14 Yeovil                           37.33        
 14 Rebecca Parsons           14 Clevedon                         37.49        
 -- Pippa Barnes              14 BathDolphin                         NS        
 
Event 621  Girls 15 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 15:  37.10
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Beach            15 TauntonDeane                     32.81        
  2 Rebecca Cornish           15 BathDolphin                      33.46        
  3 Sophie Nurcombe           15 TauntonDeane                     33.75        
  4 Sherilyn Perkins          15 TauntonDeane                     33.93        
  5 Alicia Symes              15 Bridgwater                       34.16        
  6 Verity Brunwin            15 Keynsham                         34.35        
  7 Catherine Thomas          15 Yeovil                           34.60        
  8 Hayley Bidgood            15 Keynsham                         34.69        
  9 Rachel Akerman            15 Yeovil                           36.17        
 10 Roisin Cogan              15 BathDolphin                      36.91        
 11 Kate Setchell             15 Chard                            38.02        
 12 Chloe O'Sullivan          15 BathDolphin                      40.94        
 -- Coral Whittle             15 Keynsham                            NS        
 
Event 621  Girls 16 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 16:  36.80
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sophie Allin              16 Millfield                        32.49        
  2 Ellena Ibal               16 Clevedon                         32.92        
  3 Abigail Lavallin          16 Millfield                        33.79        
  4 Saskia Osborne            16 Chard                            33.83        
  5 Basia Capstick            16 Millfield                        34.18        
  6 Claire Hawley             16 Millfield                        36.44        
  7 Jess Harrington           16 Chard                            37.21        
 -- Rebecca Bennett           16 Chard                               NS        
 
Event 621  Girls 17 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 17&O:  36.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Victoria Rayson           18 TauntonDeane                     30.10        
  2 Tracey Kidner             17 TauntonDeane                     32.09        
  3 Abigail Bidgood           19 Keynsham                         34.85        
  4 Hayley Burston            17 Clevedon                         34.97        
  5 Jenni Gilbert             17 Clevedon                         35.23        
  6 Megan Prideaux            17 Clevedon                         35.56        
  7 Alice Hudson              17 Wells Mallet                     36.41        
 -- Kaite Stenner             17 BathDolphin                         NS        
 -- Abigail Bray              17 Millfield                           NS        
 -- Lucy Down                 17 Chard                               NS        
 -- Sarah Foulds              18 Millfield                           NS        
 
Event 622  Boys 13 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 13:  38.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oliver Willis             13 Bridgwater                       31.16   605  
  2 Joshua Booth              13 Millfield                        31.32   596  
  3 Thomas Iles               13 Millfield                        32.39   537  
  4 Michael Capstick          13 TauntonDeane                     32.56   528  
  5 George Mather             13 Millfield                        33.19   496  
  6 Luke Van Den Barselaar    13 Chard                            33.45   484  
  7 James Chater              13 Millfield                        34.00   458  
  8 Tom Jones                 13 Clevedon                         34.71   427  
  9 Jake Hallam               13 Chard                            34.92   418  
 10 George Lavallin           13 Millfield                        34.96   417  
 11 Daniel Andrews            13 Chard                            35.36   400  
 12 Ben Fowler                13 Chard                            35.46   396  
 13 Jamie Spiller             13 Chard                            35.92   380  
 14 Justin Bell               13 Millfield                        36.45   360  
 15 Tom Holder                13 Bridgwater                       37.33   330  
 16 Lawrence Wood             13 Wells Mallet                     37.57   323  
 17 David Cook                13 BathDolphin                      38.12   306  
 18 Sean Fletcher             13 Bridgwater                       38.28   301  
 19 Gareth Bradnock           13 Keynsham                         38.36   298  
 20 Nathan Ensor              13 Yeovil                           39.69   262  
 
Event 622  Boys 14 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 14:  35.90
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bartek Krzyzaniak         14 Weston SM                        28.53   774  
  2 Tom Bielich               14 Millfield                        31.11   601  
  3 Nick Constable            14 TauntonDeane                     31.19   597  
  4 Jake Odey                 14 TauntonDeane                     31.91   556  
  5 Thomas Matthews           14 Millfield                        32.03   550  
  6 Tim Inns                  14 NRSC                             32.91   504  
  7 Bruno Banks               14 Millfield                        33.11   494  
  8 James Peek                14 Millfield                        33.35   482  
  9 Harri Elmer               14 Keynsham                         33.44   478  
 10 Olly Wells                14 Yeovil                           33.49   476  
 11 Connor Banks              14 TauntonDeane                     33.52   474  
 12 Dominic Hudson            14 Millfield                        33.62   469  
 13 Adam Bristow              14 Chard                            34.67   423  
 14 Jordan Moore              14 Millfield                        34.83   417  
 15 Henry Breakwell           14 Millfield                        34.91   415  
 16 Benjamin Murcer           14 Yeovil                           38.05   304  
 -- Luke Headford             14 Keynsham                            NS        
 
Event 622  Boys 15 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 15:  34.10
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Prole               15 TauntonDeane                     30.25        
  2 Michael Thomson           15 Millfield                        30.36        
  3 Liam Kitto                15 Yeovil                           30.44        
  4 Oliver Tratt              15 Weston SM                        30.81        
  5 Dacre Capstick            15 Millfield                        30.87        
  6 Adam Parchment            15 Bridgwater                       31.19        
  7 Ashley Merritt            15 Wincanton                        31.20        
  8 Jack Fish                 15 Chard                            31.57        
  9 Ryan Hall                 15 Millfield                        32.23        
 10 George Forbes             15 Weston SM                        33.18        
 11 Alex Lock                 15 TauntonDeane                     34.14        
 12 Alec Gahame               15 Weston SM                        34.22        
 13 Matthew Chapman           15 Bridgwater                       34.45        
 14 Nathan Brown              15 Wells Mallet                     34.52        
 -- Kevin Chi-Wai Vong        15 TauntonDeane                        NS        
 -- Joel Abraham              15 Keynsham                            NS        
 -- Martin Bleaken            15 Keynsham                            NS        
 
Event 622  Boys 16 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 16:  33.40
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert East               16 Millfield                        29.14        
  2 Joe Clark                 16 Millfield                        29.62        
  3 Edward Tye                16 Street                           30.80        
  4 George Musgrave           16 Street                           31.48        
  5 Chris Harrison            16 Chard                            33.50        
 -- James Disney-May          16 Millfield                           NS        
 -- Thomas Liu                16 Yeovil                              NS        
 
Event 622  Boys 17 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 17&O:  33.10
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Green              17 Millfield                        27.14        
  2 Xander Beaton             18 Millfield                        28.01        
  3 Jonathan Lane             17 Millfield                        28.53        
  4 Adam Strawford            18 Millfield                        29.40        
  5 Tristan Vearncombe        18 TauntonDeane                     30.44        
  6 Jack Chaffey              17 TauntonDeane                     30.57        
  7 James Godwin              17 Frome                            31.10        
  8 Steven Minter             18 TauntonDeane                     31.43        
  9 Mark Richardson           17 Millfield                        31.83        
 10 Josh Cluer                17 Millfield                        32.03        
 11 Sam Thornton              17 Clevedon                         32.22        
 12 John Richardson           17 Street                           32.23        
 13 Thomas Stephens           18 Wells Mallet                     33.01        
 14 Steve Bowen               18 Clevedon                         33.77        
 15 James Thompson            17 BathDolphin                      35.74        
 16 Liam O'Sullivan           17 BathDolphin                      36.91        
 
Event 623  Girls 13 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 13:  43.10
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katrina Rushmer           13 Millfield                        35.46   765  
  2 Abi Abrahams              13 TauntonDeane                     36.95   682  
  3 Bronwyn Clifford          13 Yeovil                           37.48   655  
  4 Charlotte Bradley         13 Weston SM                        39.78   549  
  5 Stephanie Reynolds        13 Clevedon                         40.10   536  
  6 Maddie Barber             13 Chard                            40.26   530  
  7 Katie Davies              13 Weston SM                        40.34   526  
  8 Emily Pocock              13 Keynsham                         40.38   525  
  9 Emily Dixon               13 Frome                            40.55   518  
 10 Phoebe Dyer               13 TauntonDeane                     40.80   508  
 11 Lucinda Hoy-green         13 Weston SM                        40.87   505  
 12 Hannah Pullinger          13 Chard                            40.89   504  
 12 Helena Taylor             13 Bridgwater                       40.89   504  
 14 Rebecca Locke             13 TauntonDeane                     41.23   492  
 15 Olivia Handley            13 Millfield                        41.36   487  
 16 Tarina Francis            13 Chard                            41.91   466  
 17 Fiona Craib               13 Keynsham                         41.97   465  
 18 Yasmin Andrews-Urvoy      13 Yeovil                           42.23   456  
 19 Madeline Ryder            13 Chard                            42.48   446  
 20 Suzannah King             13 Clevedon                         44.08   396  
 21 Laura Coombs              13 Chard                            44.24   390  
 22 Rebecca Coates            13 BathDolphin                      44.41   385  
 -- Esme Gullick              13 Weston SM                           NS        
 -- Verity Cook               13 BathDolphin                         NS        
 -- Loren Bleaken             13 Keynsham                            NS        
 -- Hannah Stevens            13 TauntonDeane                        NS        
 -- Louisa Langman            13 BathDolphin                         NS        
 
Event 623  Girls 14 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 14:  41.80
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amber Summerell           14 Clevedon                         37.09        
  2 Georgina Allin            14 Millfield                        39.08        
  3 Gemma Carroll             14 Street                           41.53        
  4 Laura Neal                14 Clevedon                         41.90        
  5 Rachel Li                 14 BathDolphin                      42.03        
  6 Gina McGuinness           14 Frome                            42.27        
  7 Laura Biddiscombe         14 Street                           43.05        
  8 Louise Watson             14 Street                           45.15        
 -- Danielle Appleford        14 Clevedon                            NS        
 
Event 623  Girls 15 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 15:  41.10
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayley Bidgood            15 Keynsham                         35.82        
  2 Emily Voisey              15 Weston SM                        37.76        
  3 Annabel Maggs             15 Yeovil                           38.34        
  4 Sophie Nurcombe           15 TauntonDeane                     38.49        
  5 Lydia Riches              15 Chard                            40.03        
  6 Rebecca Cornish           15 BathDolphin                      40.68        
  7 Chloe O'Sullivan          15 BathDolphin                      41.97        
  8 Nicola Yeates             15 Wells Mallet                     42.01        
 -- Rachel Akerman            15 Yeovil                              NS        
 -- Coral Whittle             15 Keynsham                            NS        
 
Event 623  Girls 16 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 16:  41.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sophie Allin              16 Millfield                        35.77        
  2 Abby Rimmer               16 Millfield                        36.26        
  3 Abigail Lavallin          16 Millfield                        37.37        
  4 Nicola James              16 Backwell                         37.82        
  5 Rachael Barr              16 Bridgwater                       39.58        
  6 Ellena Ibal               16 Clevedon                         39.95        
  7 Aimee Obern               16 Wells Mallet                     42.69        
 -- Rebecca Bennett           16 Chard                               NS        
 
Event 623  Girls 17 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 17&O:  40.80
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rebecca Alford            17 Weston SM                        37.30        
  2 Kristine Brown            18 Keynsham                         37.58        
  3 Louise Evans              21 Bridgwater                       37.66        
  4 Victoria Rayson           18 TauntonDeane                     38.27        
  5 Charlotte Bennett         18 Chard                            39.08        
  6 Alice Hudson              17 Wells Mallet                     39.56        
  7 Hayley Burston            17 Clevedon                         40.14        
 -- Anne Vilgers              18 Millfield                           NS        
 
Event 624  Boys 13 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 13:  42.20
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Chater              13 Millfield                        34.68   604  
  2 Michael Capstick          13 TauntonDeane                     34.74   601  
  3 Sam Roberts               13 Weston SM                        36.57   512  
  4 Jake Hallam               13 Chard                            37.42   476  
  5 George Lavallin           13 Millfield                        38.79   423  
  6 Tom Jones                 13 Clevedon                         40.09   378  
  7 Ben Horner                13 Clevedon                         40.46   365  
  8 Gareth Bradnock           13 Keynsham                         41.46   335  
  9 Harry Carpenter           13 Street                           41.50   334  
 10 Wilf Gosden               13 Chard                            41.63   330  
 11 Lee Hicks                 13 Clevedon                         42.05   319  
 12 Luke Van Den Barselaar    13 Chard                            42.16   315  
 13 Sean Fletcher             13 Bridgwater                       42.30   312  
 -- Thomas Iles               13 Millfield                           NS        
 -- Joss Bennett              13 Keynsham                            NS        
 
Event 624  Boys 14 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 14:  39.80
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jake Odey                 14 TauntonDeane                     34.02   620  
  2 Nick Constable            14 TauntonDeane                     34.78   581  
  3 Jordan Moore              14 Millfield                        36.60   495  
  4 Henry Breakwell           14 Millfield                        36.81   487  
  5 Tim Inns                  14 NRSC                             38.29   428  
  6 Bruno Banks               14 Millfield                        38.81   409  
  7 Adam Carthew              14 Bridgwater                       38.99   403  
  8 Scott Gibbs               14 Bridgwater                       39.03   402  
  9 Tommy Denning             14 Street                           40.10   366  
 10 Olly Wells                14 Yeovil                           40.29   360  
 11 James Rutherford          14 Chard                            40.62   349  
 12 James Peek                14 Millfield                        40.65   348  
 13 Harri Elmer               14 Keynsham                         41.17   333  
 14 Benjamin Murcer           14 Yeovil                           44.26   255  
 -- Jordan Emery              14 Burnham on S                        NS        
 -- Luke Headford             14 Keynsham                            NS        
 
Event 624  Boys 15 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 15:  37.90
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Thomson           15 Millfield                        32.75        
  2 Dacre Capstick            15 Millfield                        33.87        
  3 Ryan Gay                  15 BathDolphin                      35.95        
  4 Alex Lock                 15 TauntonDeane                     35.98        
  5 Samuel Johnson            15 Yeovil                           35.99        
  6 Tom Roberts               15 Weston SM                        36.26        
  7 Curtis Watkins            15 Weston SM                        36.41        
  8 Harry Thornton            15 Clevedon                         36.68        
  9 Ryan Hall                 15 Millfield                        37.31        
 10 Joseph Solway             15 Wells Mallet                     37.35        
 11 Alex Lawrie               15 Keynsham                         38.30        
 -- Kevin Chi-Wai Vong        15 TauntonDeane                        NS        
 -- Martin Bleaken            15 Keynsham                            NS        
 
Event 624  Boys 16 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 16:  37.20
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dexter Taggart            16 Yeovil                           32.68        
  2 Joe Clark                 16 Millfield                        33.94        
  3 Richard Hill              16 Backwell                         35.27        
  4 Joshua Alfred             16 Millfield                        38.21        
 -- Robert East               16 Millfield                           NS        
 -- Thomas Liu                16 Yeovil                              NS        
 
Event 624  Boys 17 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 17&O:  36.80
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tiff Wintle               26 Street                           30.43        
  2 Alex De Tullio            17 Millfield                        30.81        
  3 Tristan Vearncombe        18 TauntonDeane                     32.36        
  4 Jack Chaffey              17 TauntonDeane                     32.79        
  5 Steven Minter             18 TauntonDeane                     32.91        
  6 Neil Hudghton             39 Burnham on S                     33.07        
  7 Steve Bowen               18 Clevedon                         33.35        
  8 Josh Cluer                17 Millfield                        34.65        
  9 Thomas Stephens           18 Wells Mallet                     34.93        
 10 Brett Flower              17 Street                           35.37        
 11 Liam O'Sullivan           17 BathDolphin                      38.69        
 -- Xander Beaton             18 Millfield                           NS        
 -- Greg Kyd                  21 Bridgwater                          NS