Licensed to Somerset ASA Championship Meet
                                      HY-TEK's Meet Manager 15/03/2009 06:53 PM
                 Somerset ASA Championships & Age Groups 2009                  
                          Hutton Moor 15th March 2009                          
                                    Results                                    
 
Event 601  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  1:00.90
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie Parfitt              9 Keynsham                         44.26   399  
  2 Kitty Snaydon              9 Millfield                        46.50   336  
  3 Emily Yap                  9 TauntonDeane                     46.80   328  
  4 Chloe Edrich               9 Bridgwater                       49.72   263  
  5 Eleanor Lucas              9 Wellington W                     49.87   259  
  6 Elena Flay                 9 TauntonDeane                     50.58   245  
  7 Maddie Brown               9 BathDolphin                      50.61   245  
  8 Marsha Emery               9 Chard                            50.71   243  
  9 Kayleigh Parker            9 Bridgwater                       50.91   239  
 10 Olivia Locke               9 BathDolphin                      51.73   225  
 11 Alexandra Withey           9 Keynsham                         52.00   220  
 12 Rebecca Lucas              9 Weston SM                        52.06   219  
 13 Chloe Brown                9 Wellington W                     52.44   213  
 14 Alicia Pollard             9 Weston SM                        52.80   207  
 15 Natasha Thornton           9 BathDolphin                      53.68   193  
 16 Jasmine Moroney            9 Weston SM                        54.17   186  
 17 Rebecca Hodder             9 Weston SM                        54.44   182  
 18 Olivia Webster             9 TauntonDeane                     54.55   181  
 19 Chloe Bishop               9 Yeovil                           54.61   180  
 20 Orla McKay                 9 Bridgwater                       55.09   174  
 21 Esme Bird                  9 Weston SM                        55.12   173  
 22 Izzy Breakwell             9 Millfield                        55.68   166  
 23 Amy Hodder                 9 Weston SM                        56.63   154  
 24 India Cooper               9 Wells Mallet                     56.65   154  
 25 Susan Ross                 9 Chard                            56.77   153  
 26 Jade Hawkins               9 Chard                            57.52   144  
 27 Ruby Wood                  9 BathDolphin                      57.60   143  
 28 Lois Archer                9 TauntonDeane                     57.96   140  
 29 Jessica Crabbe             9 Keynsham                         58.46   134  
 30 Lauryn Maine               9 Weston SM                        59.39   124  
 31 Molly Carter               9 Yeovil                         1:00.16   117  
 32 Georgia Chambers           9 Weston SM                      1:03.34    92  
 -- Alexandra Hayman           9 Keynsham                            DQ        
 -- Kate Woodcock              9 BathDolphin                         NS        
 
Event 601  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  54.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lucy Davies               10 Weston SM                        42.07   478  
  2 Lydia Lavallin            10 Millfield                        42.83   452  
  3 Emma Clarke               10 TauntonDeane                     43.34   434  
  4 Elsie Emery               10 Chard                            44.73   391  
  5 Sophie Abrahams           10 TauntonDeane                     45.21   376  
  6 Sammy Coates              10 Millfield                        46.10   352  
  7 Georgia Ardren            10 TauntonDeane                     46.87   332  
  8 Sophie Duggan             10 Yeovil                           46.94   329  
  9 EvaN King                 10 Weston SM                        47.09   326  
 10 Alice Bluffield           10 TauntonDeane                     47.48   316  
 11 Millie Dadds              10 Weston SM                        47.51   316  
 11 Abby Headford             10 Keynsham                         47.51   316  
 13 Chloe Mayhew              10 Wellington W                     47.64   312  
 14 Maddy Hamlett             10 Street                           47.81   309  
 15 Indea Lucas               10 Weston SM                        48.20   299  
 16 Abigail Lacey             10 Keynsham                         48.60   290  
 17 Maddy White               10 Yeovil                           48.70   288  
 18 Keira-Leigh Underhill     10 Frome                            48.99   281  
 19 Ella McNulty              10 Millfield                        49.27   275  
 20 Siobhan Ellett            10 Wellington W                     49.30   275  
 21 Georgia Easdale           10 Keynsham                         49.62   268  
 22 Ella Felton               10 Wells Mallet                     49.66   268  
 23 Ellie Bevan               10 Yeovil                           50.14   258  
 24 Jasmine Boucher           10 Yeovil                           50.32   255  
 25 Jessica Cowie             10 Yeovil                           50.71   246  
 26 Ellie Chappell            10 Clevedon                         50.84   244  
 27 Megan Perrett             10 Frome                            51.05   240  
 28 Lauren Van Den Barselaar  10 Chard                            51.46   233  
 29 Isabel Street             10 BathDolphin                      51.80   227  
 30 Millie Phillips           10 BathDolphin                      51.89   226  
 31 Ciara Halpin              10 Backwell                         51.93   225  
 32 Lauren Gifford            10 Weston SM                        52.48   215  
 33 Josephine Iles            10 Keynsham                         53.09   206  
 33 Charlotte Bowden          10 Weston SM                        53.09   206  
 35 Ellie Varney              10 Clevedon                         53.38   201  
 36 Emma Sudol                10 Clevedon                         54.74   181  
 37 Lucy Coleman              10 Yeovil                           55.22   174  
 38 Charlotte Holmes          10 BathDolphin                      58.09   139  
 39 Tamina Pain               10 Yeovil                           58.19   139  
 -- Frances Budd              10 Yeovil                              NS        
 -- Brooke Edwards            10 Weston SM                           NS        
 -- Claudia Coleman           10 Yeovil                              NS        
 
Event 602  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  1:01.50
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Herbie Johnson             9 BathDolphin                      47.81   197  
  2 George Leaman              9 Clevedon                         49.22   174  
  3 Connor Vickery             9 TauntonDeane                     49.92   163  
  4 Brodie Williams            9 Street                           50.75   152  
  5 Benjamin Jones             9 TauntonDeane                     50.77   152  
  6 Cameron Brown              9 Millfield                        51.16   147  
  6 Charlie Head               9 Frome                            51.16   147  
  8 Francois Blake             9 Yeovil                           51.64   141  
  9 Mark Stevens               9 Yeovil                           52.28   133  
 10 Caleb Richards             9 Frome                            52.47   131  
 11 Richard Capstick           9 TauntonDeane                     52.77   128  
 12 William Daniel             9 Weston SM                        53.09   125  
 13 Oliver Paradise            9 BathDolphin                      53.84   116  
 14 William Holmes             9 BathDolphin                      53.88   116  
 15 Harry Burgess              9 Weston SM                        54.13   113  
 16 Adam Reid                  9 Chard                            54.32   112  
 17 Charlie Kendall            9 Chard                            54.73   107  
 18 Iain Ross                  9 Chard                            56.84    90  
 19 Louis Charley              9 BathDolphin                      57.65    84  
 -- Henry Dixon                9 Frome                               DQ        
 -- Oran McNulty               9 Millfield                           NS        
 
Event 602  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  56.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zak Aitchison             10 Yeovil                           41.23   379  
  2 Jacob Greenow             10 TauntonDeane                     42.43   341  
  3 James Bramwell            10 Weston SM                        44.71   280  
  4 Jasper Lye                10 BathDolphin                      45.28   267  
  5 Ryan Cole                 10 Street                           46.35   242  
  6 Jamil Carse               10 Millfield                        48.04   210  
  7 Jamie Pullinger           10 Chard                            48.90   195  
  8 Paul Harrison             10 Chard                            48.96   194  
  9 Ellis Watkins             10 TauntonDeane                     49.31   188  
 10 Joshua Clark              10 Street                           49.33   187  
 11 Matthew Jacob             10 BathDolphin                      50.74   165  
 12 Tobias Press              10 Keynsham                         51.24   158  
 13 Tom Bryan                 10 Bridgwater                       52.27   145  
 14 Samuel Hodge              10 Clevedon                         52.33   145  
 15 Thomas Gregory            10 Yeovil                           52.98   137  
 16 Ben Card                  10 Yeovil                           53.37   131  
 17 Jonathon Coates           10 BathDolphin                      57.27    93  
 18 Charlie Cowley            10 Yeovil                           57.92    88  
 19 George Beck               10 Keynsham                       1:00.59    70  
 -- Elliot Jenkins            10 Weston SM                           DQ        
 -- Callum Cook               10 Yeovil                              NS        
 
Event 603  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  49.40
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tessa Down                11 Chard                            40.26   555  
  2 Beth Aitchison            11 Yeovil                           40.50   544  
  3 Charlotte Rogers          11 TauntonDeane                     41.44   507  
  4 Casey Pocock              11 TauntonDeane                     41.50   504  
  5 Georgie Kloos             11 Millfield                        42.85   455  
  6 Lauren Harrison           11 Chard                            43.48   434  
  7 Sophie Gould              11 Street                           44.56   399  
  8 Rachel Lynch              11 Street                           44.67   395  
  9 Lily Kitto                11 Yeovil                           45.23   379  
 10 Kelsey Khardine           11 Clevedon                         45.75   364  
 11 Rebecca Wilde             11 TauntonDeane                     45.90   360  
 12 Charlie Follet            11 Backwell                         45.94   359  
 13 Sorrine Hartnup           11 Street                           46.17   353  
 14 Mary Inns                 11 NRSC                             46.45   345  
 15 Georgie Lewis             11 Wincanton                        46.79   336  
 16 Laura Hill                11 TauntonDeane                     47.33   322  
 17 Alice Dixon               11 Frome                            48.30   299  
 18 Anna Self                 11 Keynsham                         48.32   299  
 19 Megan Isherwood           11 TauntonDeane                     48.63   292  
 20 Kate Lindsell             11 Yeovil                           48.78   288  
 21 Erika Mason               11 Clevedon                         48.81   288  
 22 Alex Best                 11 Yeovil                           49.59   272  
 23 Alisa White               11 BathDolphin                      49.65   270  
 24 Georgia Gifford           11 Weston SM                        49.85   265  
 25 Emily Hopper              11 Weston SM                        50.12   261  
 26 Georgina Sharp            11 Yeovil                           50.17   259  
 27 Charley Bond              11 BathDolphin                      50.47   253  
 28 Rebecca Bowles            11 Yeovil                           50.78   247  
 29 Alice Driver              11 Yeovil                           52.69   213  
 30 Rebecca Crabbe            11 Keynsham                         54.34   188  
 -- Martha Harris             11 Frome                               NS        
 -- Emma Karon                11 Keynsham                            NS        
 -- Amber Harris              11 Millfield                           NS        
 -- Adelaide Peach            11 BathDolphin                         NS        
 -- Sophie Langman            11 BathDolphin                         NS        
 
Event 603  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  45.70
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vidya Sondhi              12 Millfield                        37.62   666  
  2 Amy Lock                  12 TauntonDeane                     38.57   620  
  3 Emily Parfitt             12 Keynsham                         41.05   513  
  4 Jessica Mathieson         12 Chard                            41.30   503  
  5 Lucy Gregory              12 Yeovil                           41.48   496  
  6 Abigail Dare              12 Chard                            41.71   488  
  7 Kate Archer               12 TauntonDeane                     42.25   468  
  8 Becky Lucas               12 Wellington W                     42.51   458  
  9 Elizabeth Warnes          12 Clevedon                         43.18   435  
 10 Sadie Coles               12 Weston SM                        43.44   427  
 11 Keren Greenow             12 TauntonDeane                     43.76   416  
 12 Paisley Banks             12 Millfield                        43.86   413  
 13 Ella Mandell-Lynn         12 BathDolphin                      43.87   413  
 14 Rachel Palarm             12 Frome                            43.91   412  
 15 Danielle Radford          12 Keynsham                         44.75   385  
 16 Jodie Hake                12 Chard                            44.78   385  
 17 Sam Young                 12 Bridgwater                       44.86   383  
 18 Rebecca Abbott            12 Backwell                         45.43   366  
 19 Ellen Thorne              12 Yeovil                           47.78   306  
 -- Gemma Hayward             12 Yeovil                              NS        
 
Event 604  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  50.90
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Smith                 11 BathDolphin                      39.57   433  
  2 Charlie Attwood           11 Burnham on S                     42.15   346  
  3 Jack Longrigg             11 Millfield                        43.72   302  
  4 Max Granger               11 BathDolphin                      44.49   283  
  5 Harry Moore               11 Millfield                        44.56   282  
  6 Matthew Herring           11 Frome                            44.96   271  
  7 Scott Bradley             11 Weston SM                        45.13   267  
  8 Cameron Kurle             11 Millfield                        45.88   251  
  9 Ryan Hann                 11 Frome                            46.64   235  
 10 William Mathias           11 Clevedon                         46.92   229  
 11 Ben Tipler                11 Yeovil                           47.59   216  
 12 James Coleman             11 Yeovil                           48.04   208  
 13 Callum Greenwood          11 Clevedon                         48.48   200  
 14 Jack Vearncombe           11 Bridgwater                       48.62   197  
 15 Jay Kindred               11 Chard                            48.66   197  
 16 Elliott Watts             11 Yeovil                           49.14   189  
 17 Liam Gummer               11 Yeovil                           49.77   178  
 18 Lawrence Sims             11 Frome                            49.79   178  
 19 Perry Cunio               11 Keynsham                         49.93   176  
 20 Alax Jenkins              11 Keynsham                         52.24   144  
 21 Jordan Bishop             11 Yeovil                           52.28   144  
 22 Bradley Saunders          11 Keynsham                         58.35    85  
 -- Thomas Burley             11 Millfield                           NS        
 -- Ciaran O'Connor           11 Keynsham                            NS        
 
Event 604  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  46.40
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rio Kurihara              12 Millfield                        35.33   615  
  2 Daniel Liu                12 Yeovil                           36.13   574  
  3 Daniel Walker             12 Chard                            36.72   545  
  4 Levi Lovell               12 Street                           37.76   497  
  5 Ollie Press               12 Keynsham                         40.37   397  
  6 Jong Hak Lee              12 Millfield                        41.24   368  
  7 Luke Banfield             12 Keynsham                         41.58   357  
  8 tom Banfield              12 Keynsham                         42.38   333  
  9 Alexander Allen           12 Millfield                        42.53   329  
 10 Max Green                 12 TauntonDeane                     42.77   322  
 11 Huw Khan-Davis            12 Chard                            43.39   305  
 12 George Green              12 TauntonDeane                     43.47   303  
 13 James Phillips            12 Keynsham                         43.71   297  
 14 Alex Maggs                12 Yeovil                           44.21   284  
 15 Scott Gay                 12 BathDolphin                      44.31   282  
 16 Alasdair Jones            12 Weston SM                        44.42   279  
 17 Callum Wallis             12 Weston SM                        45.93   245  
 18 Brandon Pallister         12 BathDolphin                      45.97   243  
 19 Jonathan Reep             12 Weston SM                        46.67   229  
 20 Edmund Budd               12 Yeovil                           48.11   203  
 21 Matt Morgan               12 Street                           49.21   184  
 -- Toby Duggan               13 TauntonDeane                        NS        
 
Event 605  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  52.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie Parfitt              9 Keynsham                         38.09   395  
  2 Ellie Wallace              9 Backwell                         41.72   285  
  3 Emily Yap                  9 TauntonDeane                     42.06   276  
  4 Emily Watkins              9 Weston SM                        42.14   275  
  5 Kayleigh Parker            9 Bridgwater                       44.34   225  
  6 Chloe Brown                9 Wellington W                     44.37   225  
  7 Kitty Snaydon              9 Millfield                        45.19   209  
  8 Marsha Emery               9 Chard                            45.73   199  
  9 Rebecca Lucas              9 Weston SM                        46.02   194  
 10 Tatiana Hooper             9 Frome                            46.14   191  
 11 Elena Flay                 9 TauntonDeane                     47.20   174  
 12 Chloe Bishop               9 Yeovil                           47.58   168  
 13 Alexandra Hayman           9 Keynsham                         48.51   155  
 14 Jasmine Moroney            9 Weston SM                        48.82   150  
 15 Lois Archer                9 TauntonDeane                     49.16   146  
 16 Lucy White                 9 Frome                            50.59   128  
 17 Olivia Webster             9 TauntonDeane                     52.34   109  
 18 Amy Hodder                 9 Weston SM                        53.04   102  
 19 Chloe Edrich               9 Bridgwater                       54.32    91  
 20 Jessica Crabbe             9 Keynsham                         54.49    90  
 21 Rebecca Hodder             9 Weston SM                        56.05    79  
 22 Alicia Pollard             9 Weston SM                        57.32    70  
 
Event 605  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  46.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emma Clarke               10 TauntonDeane                     36.16   460  
  2 Georgia Ardren            10 TauntonDeane                     36.98   427  
  3 Elsie Emery               10 Chard                            37.79   397  
  4 Sammy Coates              10 Millfield                        38.13   385  
  5 Alice Bluffield           10 TauntonDeane                     38.62   368  
  6 Lucy Davies               10 Weston SM                        38.69   366  
  7 Sophie Abrahams           10 TauntonDeane                     39.42   343  
  8 Maddy Hamlett             10 Street                           39.86   330  
  9 Maddy White               10 Yeovil                           40.93   300  
 10 Siobhan Ellett            10 Wellington W                     41.00   297  
 11 Ellie Chappell            10 Clevedon                         41.51   284  
 12 Jasmine Boucher           10 Yeovil                           42.19   267  
 13 EvaN King                 10 Weston SM                        42.45   261  
 14 Chloe Mayhew              10 Wellington W                     43.06   247  
 15 Beth Trevarthen           10 TauntonDeane                     43.33   241  
 16 Abigail Lacey             10 Keynsham                         43.57   236  
 17 Jessica Cowie             10 Yeovil                           43.65   234  
 18 Sophie Duggan             10 Yeovil                           45.79   193  
 19 Tamina Pain               10 Yeovil                           46.33   183  
 20 Charlotte Bowden          10 Weston SM                        47.86   159  
 21 Millie Dadds              10 Weston SM                        50.35   127  
 22 Ella McNulty              10 Millfield                        52.97   101  
 23 Charlotte Holmes          10 BathDolphin                      53.89    92  
 -- Frances Budd              10 Yeovil                              NS        
 -- Brooke Edwards            10 Weston SM                           NS        
 -- Abby Headford             10 Keynsham                            NS        
 
Event 606  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  53.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brodie Williams            9 Street                           42.40   174  
  2 Francois Blake             9 Yeovil                           42.69   169  
  3 Henry Dixon                9 Frome                            42.73   169  
  4 Charlie Head               9 Frome                            42.98   165  
  5 Benjamin Jones             9 TauntonDeane                     43.41   158  
  6 Benjamin Atal              9 Wellington W                     46.09   120  
  7 George Leaman              9 Clevedon                         46.38   117  
  8 Cameron Brown              9 Millfield                        47.65   103  
  9 Mark Stevens               9 Yeovil                           48.88    90  
 10 Harry Burgess              9 Weston SM                        49.09    89  
 11 Connor Vickery             9 TauntonDeane                     52.79    61  
 
Event 606  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  47.90
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jacob Greenow             10 TauntonDeane                     37.41   303  
  2 Jamie Pullinger           10 Chard                            38.88   261  
  3 Jamil Carse               10 Millfield                        38.98   258  
  4 Samuel Hodge              10 Clevedon                         42.77   176  
  5 James Bramwell            10 Weston SM                        44.07   154  
  6 Jasper Lye                10 BathDolphin                      44.33   150  
  7 Fintan Munnery            10 Wincanton                        45.26   137  
  8 Ellis Watkins             10 TauntonDeane                     47.43   109  
  9 Sean Clement              10 Millfield                        47.58   108  
 10 Tom Bryan                 10 Bridgwater                       48.85    94  
 11 Ben Card                  10 Yeovil                           49.84    86  
 12 Joshua Clark              10 Street                           52.77    64  
 13 George Beck               10 Keynsham                         54.26    55  
 -- Callum Cook               10 Yeovil                              NS        
 -- Zak Aitchison             10 Yeovil                              NS        
 
Event 607  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  42.40
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beth Aitchison            11 Yeovil                           36.44   468  
  2 Fenella Chamberlain       11 Millfield                        37.74   417  
  3 Sorrine Hartnup           11 Street                           38.29   397  
  4 Susie Barnes              11 BathDolphin                      38.59   385  
  5 Charlotte Rogers          11 TauntonDeane                     38.63   384  
  6 Lauren Harrison           11 Chard                            39.04   370  
  7 Kate Lindsell             11 Yeovil                           39.14   367  
  8 Laura Hill                11 TauntonDeane                     39.15   367  
  9 Tessa Down                11 Chard                            39.85   344  
 10 Iona Thomas               11 Clevedon                         40.48   325  
 11 Rebecca Wilde             11 TauntonDeane                     40.52   324  
 12 Niobe Reed                11 TauntonDeane                     41.04   309  
 13 Alice Dixon               11 Frome                            41.12   307  
 14 Lily Kitto                11 Yeovil                           42.11   280  
 15 Hannah Gosling            11 Bridgwater                       42.23   278  
 16 Megan Isherwood           11 TauntonDeane                     42.76   265  
 17 Alex Best                 11 Yeovil                           42.77   264  
 18 Louisa Emery              11 Backwell                         43.61   245  
 19 Georgie Lewis             11 Wincanton                        43.91   239  
 20 Rosalind Cranham          11 Keynsham                         44.39   229  
 21 Georgina Sharp            11 Yeovil                           45.18   213  
 22 Alice Driver              11 Yeovil                           45.60   205  
 -- Anna Self                 11 Keynsham                            DQ        
 -- Amber Harris              11 Millfield                           NS        
 -- Adelaide Peach            11 BathDolphin                         NS        
 
Event 607  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  39.50
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hannah Smith              12 Millfield                        33.68   598  
  2 Kirstie Manning           12 TauntonDeane                     33.99   582  
  3 Elizabeth Warnes          12 Clevedon                         34.64   548  
  4 Elly Clement              12 Millfield                        35.26   518  
  5 Vidya Sondhi              12 Millfield                        35.33   516  
  6 Sam Young                 12 Bridgwater                       35.40   512  
  7 Keren Greenow             12 TauntonDeane                     35.44   511  
  8 Holly Gullick             12 Weston SM                        35.51   507  
  9 Caitlin Brown             12 Millfield                        35.67   499  
 10 Amy Lock                  12 TauntonDeane                     35.86   491  
 11 Emily Parfitt             12 Keynsham                         35.98   486  
 12 Lindsay Reid              12 Millfield                        36.18   477  
 13 Abigail Dare              12 Chard                            36.37   470  
 14 Gemma Hayward             12 Yeovil                           36.54   462  
 15 Kate Archer               12 TauntonDeane                     37.03   442  
 16 Jodie Hake                12 Chard                            37.14   437  
 17 Jennie Kuht               12 Weston SM                        38.16   399  
 18 Rachel Palarm             12 Frome                            38.25   396  
 19 Ingeline Hart             12 Backwell                         38.51   386  
 20 Lucy Gregory              12 Yeovil                           38.53   386  
 21 Danielle Radford          12 Keynsham                         39.48   354  
 22 Ellen Thorne              12 Yeovil                           42.75   264  
 
Event 608  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  43.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Smith                 11 BathDolphin                      33.43   447  
  2 James Gahame              11 Weston SM                        35.09   378  
  3 Cameron Kurle             11 Millfield                        36.75   320  
  4 Thomas Sinclair           11 Millfield                        37.03   311  
  5 Scott Bradley             11 Weston SM                        37.04   309  
  6 Max Granger               11 BathDolphin                      37.25   304  
  7 Harry Moore               11 Millfield                        37.28   303  
  8 Jamie Vickery             11 Wellington W                     39.02   254  
  9 Perry Cunio               11 Keynsham                         39.30   247  
 10 Tom Fournier              11 Bridgwater                       40.45   219  
 10 William Mathias           11 Clevedon                         40.45   219  
 12 Jack Longrigg             11 Millfield                        41.11   206  
 13 Ryan Hann                 11 Frome                            41.70   193  
 14 James Coleman             11 Yeovil                           41.77   191  
 15 Callum Greenwood          11 Clevedon                         42.62   176  
 16 Jake Harvey               11 Chard                            43.37   164  
 17 Liam Gummer               11 Yeovil                           43.56   160  
 -- Ben Tipler                11 Yeovil                              DQ        
 -- Thomas Burley             11 Millfield                           NS        
 
Event 608  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  40.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Liu                12 Yeovil                           31.10   574  
  2 Levi Lovell               12 Street                           31.66   543  
  3 Matthew Bray              12 Clevedon                         32.72   487  
  4 Rio Kurihara              12 Millfield                        33.02   473  
  5 Ollie Press               12 Keynsham                         35.03   386  
  6 Daniel Walker             12 Chard                            35.35   374  
  7 Guy Prideaux              12 Clevedon                         35.71   361  
  8 Jong Hak Lee              12 Millfield                        35.77   358  
  9 Rhys Cole                 12 TauntonDeane                     35.90   353  
 10 Chris Wilson              12 TauntonDeane                     35.98   350  
 10 Alasdair Jones            12 Weston SM                        35.98   350  
 12 Scott Gay                 12 BathDolphin                      37.30   306  
 13 Jake Thomas               12 Yeovil                           37.85   290  
 14 Brandon Pallister         12 BathDolphin                      38.05   284  
 15 Elliott Carter            12 Yeovil                           38.61   269  
 16 Edmund Budd               12 Yeovil                           38.81   264  
 17 Alexander Allen           12 Millfield                        40.23   228  
 18 Matt Morgan               12 Street                           43.32   166  
 19 Ryan McCann               12 Keynsham                         44.91   142  
 -- Liam Willcox              12 NRSC                                NS        
 -- Toby Duggan               13 TauntonDeane                        NS        
 
Event 609  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  53.70
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emily Yap                  9 TauntonDeane                     40.89   324  
  2 Emily Watkins              9 Weston SM                        41.88   298  
  3 Rebecca Lucas              9 Weston SM                        42.78   276  
  4 Kitty Snaydon              9 Millfield                        43.07   268  
  5 Chloe Bishop               9 Yeovil                           44.64   235  
  6 Elena Flay                 9 TauntonDeane                     44.79   232  
  7 Tatiana Hooper             9 Frome                            45.17   224  
  8 Olivia Webster             9 TauntonDeane                     45.38   221  
  9 India Cooper               9 Wells Mallet                     45.80   213  
 10 Jade Hawkins               9 Chard                            45.91   211  
 11 Ruby Wood                  9 BathDolphin                      46.25   204  
 12 Kayleigh Parker            9 Bridgwater                       46.38   202  
 13 Alicia Pollard             9 Weston SM                        46.55   199  
 14 Chloe Brown                9 Wellington W                     46.65   198  
 15 Eleanor Lucas              9 Wellington W                     46.71   197  
 16 Alexandra Withey           9 Keynsham                         47.26   187  
 17 Jasmine Moroney            9 Weston SM                        47.27   187  
 18 Esme Bird                  9 Weston SM                        47.85   178  
 19 Lois Archer                9 TauntonDeane                     48.57   167  
 20 Laura Woodward             9 Millfield                        48.62   166  
 21 Amy Hodder                 9 Weston SM                        49.05   161  
 22 Maddie Brown               9 BathDolphin                      49.22   159  
 23 Rebecca Hodder             9 Weston SM                        49.24   158  
 24 Alexandra Hayman           9 Keynsham                         50.02   148  
 25 Olivia Locke               9 BathDolphin                      50.28   145  
 26 Jessica Crabbe             9 Keynsham                         50.38   143  
 27 Anna Glaser                9 Millfield                        50.53   141  
 28 Molly Carter               9 Yeovil                           51.52   129  
 29 Izzy Breakwell             9 Millfield                        51.87   126  
 30 Chloe Edrich               9 Bridgwater                       52.42   121  
 31 Natasha Thornton           9 BathDolphin                      55.03    96  
 -- Susan Ross                 9 Chard                               DQ        
 -- Katie Parfitt              9 Keynsham                            DQ        
 -- Neve Bakewell              9 BathDolphin                         DQ        
 -- Kate Woodcock              9 BathDolphin                         NS        
 -- Orla McKay                 9 Bridgwater                          NS        
 
Event 609  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  47.50
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emma Clarke               10 TauntonDeane                     37.40   455  
  2 Alice Bluffield           10 TauntonDeane                     37.88   436  
  3 Lucy Davies               10 Weston SM                        38.60   410  
  4 Sammy Coates              10 Millfield                        38.64   409  
  5 Georgia Ardren            10 TauntonDeane                     39.38   384  
  6 Maddy Hamlett             10 Street                           40.00   363  
  7 Ellie Chappell            10 Clevedon                         40.17   358  
  8 Jasmine Boucher           10 Yeovil                           40.47   349  
  9 Elsie Emery               10 Chard                            40.86   337  
 10 Abigail Bradford          10 Millfield                        40.93   335  
 11 Maddy White               10 Yeovil                           41.07   332  
 12 EvaN King                 10 Weston SM                        41.20   327  
 13 Chloe Mayhew              10 Wellington W                     41.34   324  
 14 Lydia Lavallin            10 Millfield                        41.69   314  
 15 Sophie Abrahams           10 TauntonDeane                     41.77   313  
 16 Gabriella Gonta           10 Wellington W                     42.02   306  
 17 Indea Lucas               10 Weston SM                        42.19   301  
 18 Beth Newton               10 Bridgwater                       42.81   286  
 19 Sophie Duggan             10 Yeovil                           42.91   283  
 20 Abigail Lacey             10 Keynsham                         42.94   282  
 21 Siobhan Ellett            10 Wellington W                     43.08   279  
 22 Ella McNulty              10 Millfield                        43.62   266  
 23 Ellie Varney              10 Clevedon                         44.66   244  
 24 Millie Dadds              10 Weston SM                        44.91   238  
 25 Jessica Cowie             10 Yeovil                           45.08   235  
 26 Ellie Bevan               10 Yeovil                           45.22   232  
 27 Charlotte Bowden          10 Weston SM                        45.30   230  
 28 Georgia Easdale           10 Keynsham                         45.33   230  
 29 Abby Headford             10 Keynsham                         45.47   227  
 30 Charlotte Holmes          10 BathDolphin                      45.98   218  
 31 Lauren Gifford            10 Weston SM                        46.58   207  
 32 Tamina Pain               10 Yeovil                           46.77   203  
 33 Jade Burton               10 Yeovil                           46.79   203  
 34 Ella Felton               10 Wells Mallet                     47.03   199  
 35 Keira-Leigh Underhill     10 Frome                            48.23   179  
 36 Millie Phillips           10 BathDolphin                      48.76   172  
 37 Beth Rapley               10 Yeovil                           48.79   170  
 38 Isabel Street             10 BathDolphin                      51.37   137  
 39 Lucy Coleman              10 Yeovil                           52.26   126  
 -- Samantha Walker           10 Yeovil                              DQ        
 -- Brooke Edwards            10 Weston SM                           NS        
 -- Claudia Coleman           10 Yeovil                              NS        
 -- Frances Budd              10 Yeovil                              NS        
 
Event 610  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  54.20
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brodie Williams            9 Street                           41.41   211  
  2 Henry Dixon                9 Frome                            42.53   189  
  3 Francois Blake             9 Yeovil                           43.32   175  
  4 Harry Burgess              9 Weston SM                        43.90   165  
  5 George Leaman              9 Clevedon                         44.15   162  
  6 Charlie Head               9 Frome                            44.47   157  
  7 Cameron Brown              9 Millfield                        45.38   143  
  8 Benjamin Atal              9 Wellington W                     45.45   142  
  9 Adam Reid                  9 Chard                            45.54   141  
 10 Herbie Johnson             9 BathDolphin                      45.94   136  
 11 Richard Capstick           9 TauntonDeane                     46.21   132  
 12 Lewis Pearson              9 Chard                            46.38   130  
 13 William Daniel             9 Weston SM                        46.70   126  
 14 Connor Vickery             9 TauntonDeane                     47.96   111  
 15 Oliver Paradise            9 BathDolphin                      48.15   109  
 16 Mark Stevens               9 Yeovil                           48.78   102  
 17 Bradley Seager             9 Yeovil                           48.93   101  
 18 Leo Willis                 9 Bridgwater                       49.55    95  
 19 William Holmes             9 BathDolphin                      49.94    91  
 20 Robert Jones               9 Clevedon                         50.04    90  
 21 Ruben Cleghorn             9 BathDolphin                      50.88    83  
 22 Benjamin Jones             9 TauntonDeane                     50.91    83  
 23 Iain Ross                  9 Chard                            51.34    79  
 24 Joe Best                   9 Yeovil                           51.51    78  
 -- Oran McNulty               9 Millfield                           NS        
 -- Jake Middleton             9 Weston SM                           NS        
 
Event 610  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  49.40
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jamil Carse               10 Millfield                        37.91   322  
  2 Oliver Bilbie             10 Chard                            38.94   290  
  3 Jacob Greenow             10 TauntonDeane                     39.76   267  
  4 Jamie Pullinger           10 Chard                            40.40   251  
  5 Zak Aitchison             10 Yeovil                           41.96   215  
  6 Jasper Lye                10 BathDolphin                      42.19   211  
  7 Joseph Duran              10 Weston SM                        42.25   210  
  8 Paul Harrison             10 Chard                            42.85   198  
  9 Ryan Cole                 10 Street                           42.99   195  
 10 William Barber            10 Wellington W                     44.08   176  
 11 Joshua Clark              10 Street                           44.40   170  
 11 James Bramwell            10 Weston SM                        44.40   170  
 13 Ellis Watkins             10 TauntonDeane                     45.11   158  
 14 Thomas Gregory            10 Yeovil                           45.59   150  
 15 Samuel Hodge              10 Clevedon                         46.33   140  
 16 Ben Card                  10 Yeovil                           46.46   138  
 17 Tom Bryan                 10 Bridgwater                       46.62   136  
 18 Sean Clement              10 Millfield                        46.68   136  
 19 Elliot Jenkins            10 Weston SM                        46.70   136  
 20 Matthew Jacob             10 BathDolphin                      46.71   136  
 21 Fintan Munnery            10 Wincanton                        46.83   133  
 22 Jonathon Coates           10 BathDolphin                      47.04   130  
 23 Michael Harding           10 Weston SM                        47.54   125  
 24 Charlie Cowley            10 Yeovil                           48.48   113  
 25 George Beck               10 Keynsham                         51.00    89  
 -- Tobias Press              10 Keynsham                            NS        
 -- Callum Cook               10 Yeovil                              NS        
 
Event 611  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  43.70
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beth Aitchison            11 Yeovil                           38.01   451  
  2 Fenella Chamberlain       11 Millfield                        38.07   448  
  3 Sophie Gould              11 Street                           38.14   446  
  4 Rebecca Wilde             11 TauntonDeane                     38.23   442  
  5 Lauren Harrison           11 Chard                            38.84   420  
  6 Tessa Down                11 Chard                            38.88   419  
  7 Atlanta Allen Skinner     11 Wellington W                     39.99   380  
  8 Louisa Emery              11 Backwell                         40.15   375  
  9 Laura Hill                11 TauntonDeane                     40.28   370  
 10 Melissa Hanson            11 Chard                            40.46   366  
 11 Charlotte Rogers          11 TauntonDeane                     40.54   362  
 11 Kelsey Khardine           11 Clevedon                         40.54   362  
 13 Alice Dixon               11 Frome                            40.56   362  
 14 Susie Barnes              11 BathDolphin                      40.88   353  
 15 Niobe Reed                11 TauntonDeane                     41.60   331  
 16 Megan Isherwood           11 TauntonDeane                     41.61   330  
 17 Lily Kitto                11 Yeovil                           42.04   319  
 18 Kate Lindsell             11 Yeovil                           42.20   315  
 19 Alex Best                 11 Yeovil                           42.27   313  
 20 Chloe Bryant              11 Chard                            42.34   310  
 21 Casey Pocock              11 TauntonDeane                     42.38   309  
 22 Sorrine Hartnup           11 Street                           42.90   296  
 23 Hannah Gosling            11 Bridgwater                       43.05   293  
 24 Megan Finnie              11 Clevedon                         43.39   284  
 25 Rosalind Cranham          11 Keynsham                         43.51   281  
 26 Anna Self                 11 Keynsham                         43.72   276  
 27 Georgina Sharp            11 Yeovil                           43.84   273  
 28 Rebecca Bowles            11 Yeovil                           44.10   267  
 29 Mollie Simpson            11 Chard                            44.14   267  
 30 Ellen Cornish             11 Weston SM                        44.54   257  
 31 Alisa White               11 BathDolphin                      45.20   243  
 32 Alice Driver              11 Yeovil                           45.58   235  
 33 Rebecca Crabbe            11 Keynsham                         46.58   216  
 -- Georgie Kloos             11 Millfield                           DQ        
 -- Adelaide Peach            11 BathDolphin                         NS        
 -- India Maxey               11 Millfield                           NS        
 -- Martha Harris             11 Frome                               NS        
 -- Amber Harris              11 Millfield                           NS        
 
Event 611  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  40.80
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hannah Smith              12 Millfield                        34.10   636  
  2 Elly Clement              12 Millfield                        34.11   635  
  3 Kirstie Manning           12 TauntonDeane                     34.82   598  
  4 Gemma Hayward             12 Yeovil                           34.84   597  
  5 Amy Lock                  12 TauntonDeane                     35.35   571  
  6 Holly Gullick             12 Weston SM                        35.41   569  
  7 Abigail Dare              12 Chard                            35.89   546  
  8 Jodie Hake                12 Chard                            37.21   487  
  9 Caitlin Brown             12 Millfield                        37.38   479  
  9 Elizabeth Warnes          12 Clevedon                         37.38   479  
 11 Ingeline Hart             12 Backwell                         38.06   452  
 12 Emily Parfitt             12 Keynsham                         38.30   444  
 13 Vidya Sondhi              12 Millfield                        38.36   441  
 14 Rachel Palarm             12 Frome                            39.05   415  
 15 Kate Archer               12 TauntonDeane                     39.10   414  
 16 Bethan Clark              12 Clevedon                         39.27   408  
 17 Sadie Coles               12 Weston SM                        39.39   403  
 18 Keren Greenow             12 TauntonDeane                     39.69   394  
 19 Lindsay Reid              12 Millfield                        41.01   351  
 20 Ellen Thorne              12 Yeovil                           41.09   349  
 21 Natasha Broad             12 TauntonDeane                     41.16   346  
 22 Danielle Radford          12 Keynsham                         41.18   346  
 23 Daisy Curry               12 Street                           42.94   297  
 -- Lucy Gregory              12 Yeovil                              DQ        
 
Event 612  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  45.30
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Smith                 11 BathDolphin                      33.09   527  
  2 Cameron Kurle             11 Millfield                        35.17   429  
  3 Ben Tipler                11 Yeovil                           36.96   360  
  4 Max Granger               11 BathDolphin                      37.60   338  
  5 Harry Moore               11 Millfield                        37.83   331  
  6 James Gahame              11 Weston SM                        38.37   314  
  7 Scott Bradley             11 Weston SM                        38.71   303  
  8 Jamie Vickery             11 Wellington W                     39.45   282  
  9 Thomas Sinclair           11 Millfield                        39.65   277  
 10 Jack Longrigg             11 Millfield                        39.80   273  
 11 Ryan Hann                 11 Frome                            40.85   246  
 12 Darius Vahdati            11 TauntonDeane                     40.94   243  
 13 Tom Fournier              11 Bridgwater                       41.38   234  
 14 Lawrence Sims             11 Frome                            41.40   232  
 15 William Mathias           11 Clevedon                         41.94   221  
 16 Jamie Lillington          11 Chard                            42.25   215  
 17 Jordan Bishop             11 Yeovil                           42.36   212  
 18 Thomas Hartnell           11 Wells Mallet                     42.37   212  
 19 Elliott Watts             11 Yeovil                           42.41   210  
 20 Joe Spurway               11 Chard                            42.46   209  
 21 Perry Cunio               11 Keynsham                         42.53   208  
 22 James Coleman             11 Yeovil                           43.16   196  
 23 Callum Lovegrove          11 Wincanton                        43.34   193  
 24 Nathan Roberts            11 Chard                            43.35   191  
 25 Bradley Saunders          11 Keynsham                         44.01   181  
 26 Jack Vearncombe           11 Bridgwater                       44.45   172  
 27 Jake Harvey               11 Chard                            44.47   172  
 28 Jay Kindred               11 Chard                            45.43   156  
 29 Ashley Lillington         11 Chard                            46.04   148  
 -- Liam Gummer               11 Yeovil                              DQ        
 -- Matthew Hall              11 Chard                               DQ        
 -- Callum Greenwood          11 Clevedon                            DQ        
 -- Ciaran O'Connor           11 Keynsham                            NS        
 -- Thomas Burley             11 Millfield                           NS        
 
Event 612  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  41.50
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Levi Lovell               12 Street                           32.66   558  
  2 Rio Kurihara              12 Millfield                        33.48   515  
  3 Daniel Liu                12 Yeovil                           33.64   507  
  4 Matthew Bray              12 Clevedon                         35.59   419  
  5 Chris Wilson              12 TauntonDeane                     36.44   384  
  6 Max Green                 12 TauntonDeane                     36.52   382  
  7 Daniel Walker             12 Chard                            36.66   376  
  8 Rhys Cole                 12 TauntonDeane                     36.93   366  
  9 Jong Hak Lee              12 Millfield                        37.43   349  
 10 Ollie Press               12 Keynsham                         38.12   327  
 11 Alasdair Jones            12 Weston SM                        38.13   325  
 12 Brandon Pallister         12 BathDolphin                      38.85   303  
 13 Alexander Allen           12 Millfield                        39.49   285  
 14 Guy Prideaux              12 Clevedon                         39.62   281  
 15 George Green              12 TauntonDeane                     40.41   260  
 16 Jake Thomas               12 Yeovil                           40.42   260  
 17 Liam Willcox              12 NRSC                             40.44   259  
 18 Scott Gay                 12 BathDolphin                      42.09   220  
 19 Elliott Carter            12 Yeovil                           42.31   216  
 20 Ryan McCann               12 Keynsham                         42.44   214  
 21 Matt Morgan               12 Street                           43.26   197  
 22 Alex Maggs                12 Yeovil                           44.11   180  
 23 Edmund Budd               12 Yeovil                           44.46   175  
 -- Toby Duggan               13 TauntonDeane                        NS        
 
Event 613  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  46.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Katie Parfitt              9 Keynsham                         34.26   364  
  2 Emily Yap                  9 TauntonDeane                     34.89   342  
  3 Elena Flay                 9 TauntonDeane                     36.39   296  
  4 Chloe Bishop               9 Yeovil                           37.58   264  
  5 Rebecca Lucas              9 Weston SM                        38.03   252  
  6 Emily Watkins              9 Weston SM                        38.24   247  
  7 Maddie Brown               9 BathDolphin                      38.47   242  
  8 Chloe Brown                9 Wellington W                     39.16   226  
  9 Jasmine Moroney            9 Weston SM                        39.29   223  
 10 Tatiana Hooper             9 Frome                            39.30   223  
 11 Ruby Wood                  9 BathDolphin                      39.46   220  
 12 Eleanor Lucas              9 Wellington W                     39.98   209  
 13 Alexandra Withey           9 Keynsham                         40.10   206  
 14 India Cooper               9 Wells Mallet                     40.55   198  
 15 Lois Archer                9 TauntonDeane                     40.98   190  
 16 Ellie Wallace              9 Backwell                         41.10   187  
 17 Alexandra Hayman           9 Keynsham                         41.37   183  
 18 Neve Bakewell              9 BathDolphin                      41.48   181  
 18 Olivia Webster             9 TauntonDeane                     41.48   181  
 20 Esme Bird                  9 Weston SM                        41.53   180  
 21 Susan Ross                 9 Chard                            41.54   180  
 22 Kayleigh Parker            9 Bridgwater                       41.59   179  
 23 Lucy White                 9 Frome                            41.60   178  
 24 Jessica Crabbe             9 Keynsham                         41.77   176  
 25 Jade Hawkins               9 Chard                            42.21   168  
 26 Marsha Emery               9 Chard                            43.51   148  
 27 Chloe Edrich               9 Bridgwater                       43.65   146  
 28 Corrie Simmons             9 TauntonDeane                     44.23   138  
 29 Laura Woodward             9 Millfield                        44.60   133  
 30 Alicia Pollard             9 Weston SM                        45.02   128  
 31 Beth Lewis                 9 Wincanton                        45.30   125  
 32 Rebecca Hodder             9 Weston SM                        45.45   123  
 33 Izzy Breakwell             9 Millfield                        45.65   120  
 34 Molly Carter               9 Yeovil                           45.76   119  
 35 Natasha Thornton           9 BathDolphin                      45.79   119  
 36 Anna Glaser                9 Millfield                        45.83   118  
 37 Amy Hodder                 9 Weston SM                        47.24   103  
 38 Olivia Locke               9 BathDolphin                      47.34   102  
 -- Kitty Snaydon              9 Millfield                           DQ        
 -- Kate Woodcock              9 BathDolphin                         NS        
 
Event 613  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  41.90
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Emma Clarke               10 TauntonDeane                     31.65   508  
  2 Alice Bluffield           10 TauntonDeane                     33.31   433  
  3 Lucy Davies               10 Weston SM                        33.52   424  
  4 Maddy White               10 Yeovil                           33.54   423  
  5 Sammy Coates              10 Millfield                        34.48   386  
  6 Elsie Emery               10 Chard                            34.55   383  
  7 Georgia Ardren            10 TauntonDeane                     34.62   381  
  8 EvaN King                 10 Weston SM                        34.93   370  
  9 Abigail Lacey             10 Keynsham                         35.01   367  
 10 Siobhan Ellett            10 Wellington W                     35.30   357  
 11 Sophie Duggan             10 Yeovil                           35.72   343  
 12 Ellie Chappell            10 Clevedon                         35.84   338  
 13 Maddy Hamlett             10 Street                           35.85   338  
 14 Sophie Abrahams           10 TauntonDeane                     35.94   335  
 15 Indea Lucas               10 Weston SM                        36.55   316  
 16 Jasmine Boucher           10 Yeovil                           36.59   315  
 17 Chloe Mayhew              10 Wellington W                     36.64   313  
 18 Gabriella Gonta           10 Wellington W                     36.83   307  
 19 Beth Trevarthen           10 TauntonDeane                     36.89   306  
 20 Lydia Lavallin            10 Millfield                        37.12   299  
 21 Lauren Van Den Barselaar  10 Chard                            37.46   290  
 22 Abigail Bradford          10 Millfield                        37.61   285  
 23 Ella McNulty              10 Millfield                        37.76   281  
 24 Beth Newton               10 Bridgwater                       37.96   275  
 25 Ciara Halpin              10 Backwell                         38.06   273  
 26 Jessica Cowie             10 Yeovil                           38.18   270  
 27 Ellie Bevan               10 Yeovil                           38.42   264  
 28 Millie Dadds              10 Weston SM                        38.47   262  
 29 Olivia Goss               10 Clevedon                         39.47   238  
 30 Samantha Walker           10 Yeovil                           39.82   230  
 31 Keira-Leigh Underhill     10 Frome                            40.12   223  
 32 Lauren Gifford            10 Weston SM                        40.26   220  
 33 Abby Headford             10 Keynsham                         40.35   218  
 34 Beth Rapley               10 Yeovil                           40.76   210  
 35 Millie Phillips           10 BathDolphin                      41.08   204  
 36 Ellie Varney              10 Clevedon                         41.40   197  
 37 Isabel Street             10 BathDolphin                      41.72   191  
 38 Charlotte Bowden          10 Weston SM                        41.91   188  
 39 Georgia Easdale           10 Keynsham                         42.56   177  
 40 Jade Burton               10 Yeovil                           42.73   174  
 41 Charlotte Holmes          10 BathDolphin                      43.25   165  
 -- Brooke Edwards            10 Weston SM                           NS        
 -- Frances Budd              10 Yeovil                              NS        
 -- Tamina Pain               10 Yeovil                              NS        
 
Event 614  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 9:  47.10
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Henry Dixon                9 Frome                            35.86   207  
  2 Cameron Brown              9 Millfield                        36.31   198  
  3 Brodie Williams            9 Street                           36.62   191  
  4 Benjamin Jones             9 TauntonDeane                     37.89   167  
  5 George Leaman              9 Clevedon                         37.92   166  
  6 Charlie Head               9 Frome                            38.41   157  
  7 Harry Burgess              9 Weston SM                        38.91   149  
  8 Lewis Pearson              9 Chard                            38.95   148  
  9 Francois Blake             9 Yeovil                           39.00   147  
 10 Herbie Johnson             9 BathDolphin                      39.14   145  
 11 William Daniel             9 Weston SM                        39.54   138  
 12 Richard Capstick           9 TauntonDeane                     39.59   137  
 13 Benjamin Atal              9 Wellington W                     39.74   135  
 14 Charlie Kendall            9 Chard                            40.08   131  
 15 Ruben Cleghorn             9 BathDolphin                      40.39   126  
 16 Mark Stevens               9 Yeovil                           40.65   123  
 17 Adam Reid                  9 Chard                            41.47   112  
 18 Louis Charley              9 BathDolphin                      41.63   110  
 19 Leo Willis                 9 Bridgwater                       41.87   107  
 20 William Holmes             9 BathDolphin                      41.95   106  
 21 Caleb Richards             9 Frome                            42.54   100  
 22 Connor Vickery             9 TauntonDeane                     42.68    98  
 23 Bradley Seager             9 Yeovil                           43.08    94  
 24 Oliver Paradise            9 BathDolphin                      43.32    92  
 25 Iain Ross                  9 Chard                            43.40    91  
 26 Oran McNulty               9 Millfield                        44.22    83  
 27 Joe Best                   9 Yeovil                           44.66    79  
 -- Jake Middleton             9 Weston SM                           NS        
 
Event 614  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 10:  43.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jamil Carse               10 Millfield                        33.01   314  
  2 Alex Joy                  10 BathDolphin                      33.81   288  
  3 Zak Aitchison             10 Yeovil                           34.12   279  
  4 Jacob Greenow             10 TauntonDeane                     34.44   269  
  5 Jamie Pullinger           10 Chard                            34.66   262  
  6 Oliver Bilbie             10 Chard                            35.62   237  
  7 Ryan Cole                 10 Street                           35.81   231  
  8 Jasper Lye                10 BathDolphin                      36.47   215  
  9 Paul Harrison             10 Chard                            36.67   210  
 10 James Bramwell            10 Weston SM                        36.96   205  
 11 Thomas Gregory            10 Yeovil                           37.00   203  
 12 Ellis Watkins             10 TauntonDeane                     37.78   186  
 13 William Barber            10 Wellington W                     38.36   176  
 14 Sean Clement              10 Millfield                        38.55   171  
 15 Joseph Duran              10 Weston SM                        38.63   170  
 16 Joshua Clark              10 Street                           38.69   169  
 17 Matthew Jacob             10 BathDolphin                      38.77   168  
 18 Tom Bryan                 10 Bridgwater                       39.52   154  
 19 Jack Houston              10 Clevedon                         39.57   154  
 20 Ben Card                  10 Yeovil                           39.79   150  
 21 Ieuan George              10 BathDolphin                      40.72   135  
 22 Charlie Cowley            10 Yeovil                           40.88   133  
 23 Samuel Hodge              10 Clevedon                         41.86   119  
 24 Jonathon Coates           10 BathDolphin                      42.37   113  
 -- George Beck               10 Keynsham                            DQ        
 -- Callum Cook               10 Yeovil                              NS        
 -- Tobias Press              10 Keynsham                            NS        
 
Event 615  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  38.60
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beth Aitchison            11 Yeovil                           31.39   555  
  2 Georgie Kloos             11 Millfield                        32.76   485  
  3 Rebecca Wilde             11 TauntonDeane                     33.61   447  
  4 Lauren Harrison           11 Chard                            33.65   446  
  5 Tessa Down                11 Chard                            33.86   437  
  6 Sophie Gould              11 Street                           33.93   433  
  7 Rachel Lynch              11 Street                           34.07   427  
  8 Susie Barnes              11 BathDolphin                      34.41   414  
  9 Casey Pocock              11 TauntonDeane                     34.73   401  
 10 Chloe Bryant              11 Chard                            34.76   400  
 11 Esmee Charley             11 BathDolphin                      34.77   400  
 12 Charlotte Rogers          11 TauntonDeane                     34.87   396  
 13 Lily Kitto                11 Yeovil                           34.88   395  
 14 Fenella Chamberlain       11 Millfield                        34.93   394  
 15 Kate Lindsell             11 Yeovil                           35.29   380  
 16 Alice Dixon               11 Frome                            35.42   376  
 17 Kelsey Khardine           11 Clevedon                         35.45   374  
 18 Laura Hill                11 TauntonDeane                     35.48   373  
 19 Louisa Emery              11 Backwell                         35.52   372  
 20 Melissa Hanson            11 Chard                            35.54   371  
 21 Megan Isherwood           11 TauntonDeane                     35.68   366  
 22 Rebecca Bowles            11 Yeovil                           35.84   360  
 23 Niobe Reed                11 TauntonDeane                     35.88   359  
 24 Alex Best                 11 Yeovil                           35.96   356  
 25 Megan Finnie              11 Clevedon                         36.07   352  
 26 Sorrine Hartnup           11 Street                           36.18   349  
 27 Atlanta Allen Skinner     11 Wellington W                     36.32   344  
 28 Leanne Nuttie             11 TauntonDeane                     36.55   336  
 29 Ellen Cornish             11 Weston SM                        36.60   335  
 29 Charlie Follet            11 Backwell                         36.60   335  
 31 Kirri Hansford            11 TauntonDeane                     36.64   334  
 32 Mary Inns                 11 NRSC                             36.65   333  
 33 Laura Hearn               11 Clevedon                         36.71   332  
 33 Georgie Lewis             11 Wincanton                        36.71   332  
 35 Emma Stacey               11 TauntonDeane                     37.24   314  
 36 Mia Borthwick             11 Bridgwater                       37.45   308  
 37 Natasha Hawley            11 Clevedon                         37.85   297  
 38 Georgia Gifford           11 Weston SM                        37.86   296  
 39 Mollie Simpson            11 Chard                            37.91   295  
 40 Georgina Sharp            11 Yeovil                           38.04   291  
 41 Charley Bond              11 BathDolphin                      38.16   288  
 42 Alisa White               11 BathDolphin                      38.40   281  
 43 Anna Self                 11 Keynsham                         38.69   274  
 44 Holly Baines              11 Weston SM                        38.93   267  
 45 Rosalind Cranham          11 Keynsham                         39.25   259  
 46 Emily Hopper              11 Weston SM                        39.64   250  
 47 Alice Driver              11 Yeovil                           40.11   238  
 48 Rebecca Crabbe            11 Keynsham                         43.00   180  
 -- India Maxey               11 Millfield                           NS        
 -- Amber Harris              11 Millfield                           NS        
 -- Chloe Harris              11 Keynsham                            NS        
 -- Martha Harris             11 Frome                               NS        
 -- Sophie Langman            11 BathDolphin                         NS        
 -- Adelaide Peach            11 BathDolphin                         NS        
 -- Emma Karon                11 Keynsham                            NS        
 
Event 615  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  36.00
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amy Lock                  12 TauntonDeane                     30.31   623  
  2 Emily Parfitt             12 Keynsham                         30.52   610  
  3 Elizabeth Warnes          12 Clevedon                         31.32   564  
  4 Kirstie Manning           12 TauntonDeane                     31.41   560  
  5 Hannah Smith              12 Millfield                        31.56   551  
  6 Vidya Sondhi              12 Millfield                        32.02   528  
  7 Abigail Dare              12 Chard                            32.16   520  
  8 Holly Gullick             12 Weston SM                        32.27   515  
  9 Elly Clement              12 Millfield                        32.37   511  
 10 Caitlin Brown             12 Millfield                        32.40   508  
 11 Lucy Gregory              12 Yeovil                           32.60   499  
 12 Keren Greenow             12 TauntonDeane                     32.80   490  
 13 Sadie Coles               12 Weston SM                        32.84   487  
 14 Gemma Hayward             12 Yeovil                           33.11   474  
 15 Jennie Kuht               12 Weston SM                        33.22   470  
 15 Danielle Radford          12 Keynsham                         33.22   470  
 17 Lindsay Reid              12 Millfield                        33.34   464  
 18 Kate Archer               12 TauntonDeane                     33.64   451  
 19 Jessica Mathieson         12 Chard                            33.65   451  
 20 Sam Young                 12 Bridgwater                       33.73   447  
 21 Jodie Hake                12 Chard                            33.87   440  
 22 Rebecca Abbott            12 Backwell                         34.38   419  
 23 Rachel Palarm             12 Frome                            34.49   415  
 23 Bethan Clark              12 Clevedon                         34.49   415  
 25 Becky Lucas               12 Wellington W                     34.66   409  
 26 Ella Mandell-Lynn         12 BathDolphin                      34.71   407  
 27 Annabel Peel              12 Backwell                         34.74   405  
 28 Natasha Broad             12 TauntonDeane                     34.76   404  
 29 Ellen Thorne              12 Yeovil                           35.53   375  
 30 Amelia Bisgrove           12 Wells Mallet                     37.09   322  
 31 Daisy Curry               12 Street                           37.31   317  
 
Event 616  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 11:  39.50
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Smith                 11 BathDolphin                      28.66   529  
  2 James Gahame              11 Weston SM                        31.71   379  
  3 Max Granger               11 BathDolphin                      31.78   376  
  4 Cameron Kurle             11 Millfield                        31.90   371  
  5 Ben Tipler                11 Yeovil                           31.95   370  
  6 Harry Moore               11 Millfield                        32.27   356  
  7 Thomas Sinclair           11 Millfield                        32.73   339  
  8 Scott Bradley             11 Weston SM                        32.97   330  
  9 William Mathias           11 Clevedon                         33.67   306  
 10 Jamie Vickery             11 Wellington W                     34.25   287  
 11 Jack Longrigg             11 Millfield                        34.37   284  
 12 Callum Greenwood          11 Clevedon                         34.67   274  
 13 Tom Fournier              11 Bridgwater                       35.09   262  
 14 Charlie Attwood           11 Burnham on S                     35.16   260  
 15 Ryan Hann                 11 Frome                            35.31   256  
 16 Jay Kindred               11 Chard                            35.86   240  
 17 Jordan Bishop             11 Yeovil                           35.91   239  
 18 Elliott Watts             11 Yeovil                           35.92   239  
 19 Robert Terrell            11 Wells Mallet                     36.03   237  
 20 Liam Gummer               11 Yeovil                           36.07   236  
 20 Timothy Terrell           11 Wells Mallet                     36.07   236  
 22 Joe Spurway               11 Chard                            36.18   232  
 22 Darius Vahdati            11 TauntonDeane                     36.18   232  
 24 Liam Williams             11 Street                           36.50   225  
 25 Marcus Gardiner           11 Backwell                         36.63   221  
 26 James Coleman             11 Yeovil                           36.66   221  
 27 Perry Cunio               11 Keynsham                         36.69   220  
 28 Max Charlesworth          11 Frome                            36.73   219  
 29 Nicholas Bray             11 Clevedon                         37.03   211  
 30 Matthew Herring           11 Frome                            37.32   205  
 31 Jamie Lillington          11 Chard                            37.36   204  
 32 Matthew Hall              11 Chard                            37.47   202  
 33 Callum Lovegrove          11 Wincanton                        37.50   202  
 34 Ashley Lillington         11 Chard                            38.77   175  
 35 Thomas Hartnell           11 Wells Mallet                     38.83   174  
 36 Bradley Saunders          11 Keynsham                         38.85   174  
 37 Alex Carthew              11 Bridgwater                       39.74   157  
 38 Nathan Roberts            11 Chard                            39.79   157  
 39 Alax Jenkins              11 Keynsham                         41.54   129  
 -- Giles Wood                11 Wells Mallet                        NS        
 -- Thomas Burley             11 Millfield                           NS        
 -- Ciaran O'Connor           11 Keynsham                            NS        
 
Event 616  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying 12:  36.20
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Liu                12 Yeovil                           28.82   520  
  2 Rio Kurihara              12 Millfield                        29.41   488  
  3 Daniel Walker             12 Chard                            29.84   466  
  4 Matthew Bray              12 Clevedon                         30.07   454  
  5 Jong Hak Lee              12 Millfield                        31.56   386  
  6 Alasdair Jones            12 Weston SM                        31.71   380  
  7 Guy Prideaux              12 Clevedon                         32.18   361  
  8 Brandon Pallister         12 BathDolphin                      32.41   352  
  9 Jake Thomas               12 Yeovil                           32.45   350  
 10 Luke Banfield             12 Keynsham                         32.54   346  
 11 tom Banfield              12 Keynsham                         32.62   344  
 12 Rhys Cole                 12 TauntonDeane                     32.79   338  
 13 Max Green                 12 TauntonDeane                     33.05   328  
 14 Huw Khan-Davis            12 Chard                            33.09   327  
 15 Simeon Howlett            12 Clevedon                         33.35   317  
 16 Alexander Allen           12 Millfield                        33.37   317  
 17 George Green              12 TauntonDeane                     33.54   311  
 18 Liam Willcox              12 NRSC                             33.75   304  
 19 Scott Gay                 12 BathDolphin                      33.77   303  
 20 Chris Wilson              12 TauntonDeane                     34.12   292  
 21 Jordan Cheffey            12 Bridgwater                       34.91   267  
 22 James Phillips            12 Keynsham                         35.47   252  
 23 Matt Morgan               12 Street                           36.49   225  
 24 Edmund Budd               12 Yeovil                           37.01   213  
 25 Ryan McCann               12 Keynsham                         38.31   184  
 26 Alex Maggs                12 Yeovil                           39.76   157  
 -- Levi Lovell               12 Street                              DQ        
 -- Elliott Carter            12 Yeovil                              DQ        
 -- Ollie Press               12 Keynsham                            DQ        
 -- Toby Duggan               13 TauntonDeane                        NS