Licensed to Somerset ASA Championship Meet
                                      HY-TEK's Meet Manager 01/02/2009 06:23 PM
                   Somerset Age |Groups & Championships 2009                   
                         Hutton Moor February 1st 2009                         
                                    Results                                    
 
Event 10  Girls 11 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beth Aitchison            11 Yeovil                        11:00.85   491  
  2 Lauren Harrison           11 Chard                         11:03.47   485  
  3 Niobe Reed                11 TauntonDeane                  11:46.57   398  
  4 Sophie Gould              11 Street                        12:12.27   353  
  5 Esmee Charley             11 BathDolphin                   12:43.62   305  
  6 Holly Perkins             11 BathDolphin                   12:47.73   300  
 
Event 10  Girls 12 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kirstie Manning           12 TauntonDeane                  10:58.14   488  
  2 Elly Clement              12 Millfield                     11:09.04   463  
  3 Elizabeth Warnes          12 Clevedon                      11:19.02   443  
  4 Danielle Radford          12 Keynsham                      11:56.84   372  
  5 Natasha Broad             12 TauntonDeane                  11:57.16   371  
  6 Ellen Thorne              12 Yeovil                        12:36.63   309  
 -- Emily Parfitt             12 Keynsham                            NS        
 -- Genevieve Brown           12 Millfield                           NS        
 
Event 10  Girls 13 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abi Abrahams              13 TauntonDeane                   9:37.75   699  
  2 Stephanie Reynolds        13 Clevedon                      10:10.76   601  
  3 Kimberley Martin          13 Millfield                     10:13.24   594  
  4 Rebecca Locke             13 TauntonDeane                  10:15.32   588  
  5 Hannah Stevens            13 TauntonDeane                  10:23.08   567  
  6 Lucinda Hoy-green         13 WSMSC                         10:28.43   553  
  7 Victoria Edwards          13 Millfield                     10:42.65   518  
  8 Emma Wilson               13 TauntonDeane                  10:54.20   492  
  9 Courtney Bishop           13 Yeovil                        10:59.49   480  
 
Event 10  Girls 14 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Charley Stone             14 Yeovil                        10:13.06        
  2 Laura Biddiscombe         14 Street                        10:15.53        
  3 Bethany Adams             14 Yeovil                        10:25.32        
  4 Sarah Ovens               14 TauntonDeane                  10:32.65        
  5 Danielle Appleford        14 Clevedon                      10:53.13        
  6 Ruby Lynch                14 Clevedon                      10:56.29        
  7 Millie Williams           14 TauntonDeane                  11:03.87        
 
Event 10  Girls 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lucy Titchin              15 Millfield                      9:20.13        
  2 Libby Mitchell            15 TauntonDeane                   9:21.30        
  3 Coral Whittle             15 Keynsham                       9:56.66        
  4 Nicki Morgan              17 Yeovil                        10:21.41        
  5 Abigail Lavallin          16 Millfield                     10:27.41        
  6 Emily Voisey              15 WSMSC                         10:33.03        
  7 Jess Wood                 15 Street                        10:52.36        
 -- Katherine Shaw            15 Street                              NS        
 
Event 11  Boys 12 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ollie Press               12 Keynsham                      11:07.06   369  
  2 George Green              12 TauntonDeane                  11:09.41   365  
  3 Max Green                 12 TauntonDeane                  11:10.24   363  
  4 Jake Thomas               12 Yeovil                        11:21.67   343  
 
Event 11  Boys 13 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Guy                 13 Millfield                      9:15.64   640  
  2 Joel Knight               13 Millfield                      9:18.15   632  
  3 George Lavallin           13 Millfield                     10:23.03   459  
 
Event 11  Boys 14 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tom Bielich               14 Millfield                      9:15.81   642  
  2 Connor Banks              14 TauntonDeane                  10:06.18   500  
 
Event 11  Boys 15 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tristan Slater            15 Millfield                      9:07.61        
 
Event 11  Boys 16 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Thompson           16 Street                        10:15.25        
 
Event 11  Boys 17 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Stone               17 Millfield                      8:59.85        
 
Event 12  Girls 11 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holly Lawrence            19 Chard                         19:09.14        
  2 Nicki Morgan              17 Yeovil                        19:37.26        
  3 Emily Parfitt             12 Keynsham                      19:51.90   585  
  4 Sarah Ovens               14 TauntonDeane                  20:08.43        
  5 Amy Rodger                17 Chard                         20:57.71        
  6 Katherine Shaw            15 Street                        21:01.20        
  7 Geraldine Hill            12 BathDolphin                   24:31.91   298  
 
Event 13  Boys 12 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Championship: C 15:28.90        2004 A.Bircher, Univ. Bath                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Prole               15 TauntonDeane                  18:01.93        
  2 Howard Hollis             15 TauntonDeane                  18:37.01        
  3 Nick Constable            14 TauntonDeane                  18:49.86   527  
  4 George Mather             13 Millfield                     18:54.89   519  
  5 Harri Elmer               14 Keynsham                      19:06.43   505  
  6 Liam O'Sullivan           17 BathDolphin                   19:16.11        
  7 Jack Chaffey              17 TauntonDeane                  19:17.12        
  8 Rio Kurihara              12 Millfield                     19:18.65   487  
  9 John Pain                 16 Yeovil                        20:00.11        
 10 George Graham             16 Wincanton                     21:07.16        
 11 Max Green                 12 TauntonDeane                  22:00.80   319  
 12 David Cook                13 BathDolphin                   22:08.30   312